Milota Havránková: Fotky som robila tak, ako som to cítila

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Umelkyňa, inovátorka a jedna z najvýraznejších osobností slovenskej fotografie. Milota Havránková chcela byť pôvodne maliarkou, zlákal ju však pohľad na svet cez objektív. Celý život experimentuje a jej fotky sa ocitli nielen na papieri, ale aj na skle, textile, či ako súčasť interiérového dizajnu. Bola aj jednou z prvých, kto sa u nás začal venovať digitálnej fotografii. Slávna umelkyňa nás privítala vo svojom ateliéri, kde práve v tom čase vznikala vernisáž jej najlegendárnejších prác.

Milota tvrdí, že k jej ikonickému štýlu fotografií sa dostala počas toho, ako v mladosti vypomáhala na kolibe. Podľa jej slov na začiatku častokrát kazila práce a vtedy si uvedomila, že sa jej tieto pokazené fotky páčia.

Podať prihlášku na vysokú školu v Prahe sa rozhodla vďaka študentom navštevujúcim kolibu. „Ešte ani nikto nevedel výsledky a mne už povedali, že ma určite vezmú, lebo tie fotografie sú výborné,“ prezradila v rozhovore.

Tam spoznala Milota svojho muža, ktorý vydával študentský časopis. V ňom začala vydávať svoje fotografie. „Často im vyhadzovali nejaké fotografie čo urobili, lebo im to politicky nesedelo. Ja som mala nejaké svoje fotky tak tam dali starú mamu. Boli to surreálne fotografie, takže sa tam hrozne hodili. A to už im nevadilo,“ uviedla fotografka.

Prečítajte si tiež:

Prínos pre svet fotografie

Fotografku pre jej schopnosti oslovili učiť v umeleckých školách v Bratislave a v Prahe. „Tá fotografia nie je len o tej zarámovanej fotke, a to je to, prečo Milota bola potrebná, aby vyučovala. Lebo ona toto predala študentom, aby vyšli zo svojej komfortnej zóny. Nemusí to byť ohraničené nejakým rámom,“ dodala Bibira.

Podľa Milotinej dcéry Bibiry je matkiným najväčším prínosom pre svet fotografie sú práve fotografie vytlačené na textile a na skle.

Prečítajte si tiež:

Zavŕšenie kariéry

Milota s fotkou neprestala experimentovať. Digitálne technológie využila na to, aby svoju tvorbu premietla do textilu a módy.

V súčasnosti žije svojou výstavou Modrá strecha. Tá má byť zavŕšením Milotinho životného diela. Súčasťou celej výstavy majú byť aj knihy, ktoré sú pre umelkyňu veľmi dôležité. „ Povedala som si, že to nemusí byť úplne v nejakom poriadku, lebo taká som bola aj ja,“ dodala.

Aj napriek tomu, že už svoju aktívnu kariéru ukončila, vo svete s fotkami žije dodnes.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti