UMB nevytvorí komisiu, ktorá preverí Dankovu rigoróznu prácu

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko - rektor UMB Vladimír Hiadlovský.
Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Rektor sa odvolal na zákon, ktorý neumožňuje odobrať titul a ani žiadnu formu revízie rigorózneho konania.

Univerzita Mateja Bela prostredníctvom rektora Vladimíra Hiadlovského vydala v piatok (9. 11.) vyhlásenie, že deklaruje transparentné procesy pri získavaní vysokoškolských titulov. Zdôraznila v ňom však, že zákon o vysokých školách „neumožňuje odobrať titul, ani žiadnu formu revízie rigorózneho konania".

Z rektorovho vyhlásenia teda vyplýva, že UMB nevytvorí žiadnu komisiu, ktorá by preverila tituly predsedu SNS a parlamentu Andreja Danka i Daniela Pisáka, ktorých rigorózne práce sú podľa zistení Denníka N takmer totožné.

„Považujeme plagiátorstvo za vážny celospoločenský morálny problém, ktorý bol v minulosti rozšírený aj na iných univerzitách a v celej spoločnosti. Práve preto boli v rokoch 2010 - 2011 prijaté rozsiahle legislatívne zmeny, ktoré problém plagiátorstva výrazne eliminovali," píše rektor Hiadlovský. Podľa jeho slov UMB je transparentná inštitúcia, ktorá má svoje pevné miesto v slovenskom vysokoškolskom priestore.

Knižnica Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vo štvrtok (8. 11.) od 14.00 h zverejnila Dankovu rigoróznu prácu na základe jeho súhlasu, aby do nej mohla nahliadať verejnosť. Na jej sprístupnenie v knižnici čakali novinári, ktorí si v nej mohli iba zalistovať. Nesmeli robiť žiadne fotografie alebo skeny textovej časti. Nasnímať si tak mohli iba väzbu, čestné prehlásenie autora a úvodnú stranu práce.

Sprístupnenie práce je jedna vec. Druhá zasa posúdenie, či neobsahuje skopírované časti. Nespokojní pedagógovia a aktivisti žiadajú vytvorenie nezávislej komisie, ktorá by rigoróznu prácu z roku 2000 preskúmala.

Takto reaguje na celú vec autor rigoróznej práce a advokát Daniel Pisák:

„Je pre mňa naozaj veľkým prekvapením, že sa moja rigorózna práca obsahovo zhoduje s prácou pána Danka. Doposiaľ sa mi to javilo ako absolútne nepravdepodobné. Avšak po tomto, pre mňa šokujúcom zistení som si bohužiaľ uvedomil, že niekde k pochybeniu určite došlo. K chybe došlo zjavne vtedy, keď som z dôvodov veľkej zaneprázdnenosti v predmetnom období v dobrej viere využil pomoc tretej osoby – študenta práva, ktorý mi k nej pripravoval podklady. Ani na okamih by ma však nenapadlo, že by podklady mohli byť prevzaté z nejakej inej práce a už vôbec nie, že by mohla byť prevzatá ako celok. Ak by som o tom vedel alebo ak by som to čo i len tušil, takú prácu by som nikdy neodovzdal. Vtedy som bol v zásade čerstvo po skončení vysokej školy, po absolvovaníveľmi náročného zahraničného štúdia a veľmi vyťažený v práci. Je to už veľmi dávno, ale útržkovite si spomínam, že som sa napriek tomu rigoróznej práci celkovo dosť venoval, písal po večeroch, prezeral literatúru, analyzoval texty.

Všetky svoje štúdiá, ktoré som absolvoval nielen doma ale aj v zahraničí, som absolvoval vždy s vynikajúcim prospechom, všetko mám tvrdo oddreté. Svoju prácu robím vždy na maximum a ľuďom, s ktorými pracujem vo všeobecnosti dôverujem. Nikdy by ma preto nenapadlo, že by som sa mohol stať aj obeťou takejto dôvery. Najnovším a najbolestivejším zistením preto pre mňa je, že mojim najväčším zlyhaním skoro s pred dvadsiatich rokov bolo to, že som si pri príprave podkladov nechal vypomôcť nesprávnou osobou. V inom akékoľvek obvinenia odmietam,“ uviedol.

Reportáž spracoval René Medzihradský.


BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme UMB

Dôležité udalosti