Sabaka: Pandémia bola a bolo to absolútne otrasné. Dolinková reaguje: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým

Na covidovom oddelení v nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Tisícky nakazených a mŕtvych, vyčerpaní zdravotníci, ale aj ľudia unavení z izolácie a strachu. Toto všetko má na svedomí infekčné ochorenie COVID-19. Splnomocnenec vlády pre vyšetrovanie manažovania pandémie Peter Kotlár prišiel s tvrdením, že pandémia u nás nebola a výsledky svojho vyšetrovania predstaví na jeseň. Lekár, ktorý sa o chorých staral, hovorí, že to, čo zažil, bolo bezprecedentné.

Splnomocnenec vlády pre manažovanie pandémie Peter Kotlár šokoval výrokom, že podľa jeho zistení pandémia nebola. Vyhlásil to na mimoriadnom rokovaní parlamentného výboru. 

Dodal, že v septembri zverejní podrobné výsledky svojho skúmania manažovania pandémie, na ktoré dostal od vlády mandát. Podľa Kotlára z hľadiska počtu prípadov a iných merateľných parametrov pandémia COVID-u na Slovensku nebola.

Okamžite reagovali aj vedci a odborníci, ktorí žiadajú vládu, aby Slovensko v tejto téme zastupoval niekto, kto si ctí vedecké poznatky. 

O stanovisko sme žiadali aj ministerstvo zdravotníctva. Na otázky neodpovedalo, ale ministerka Zuzana Dolinková zverejnila na sociálnej sieti video. 

„Je mi nesmierne ľúto nevynútených 20-tisíc obetí pandémie na Slovensku. Trváme na tom, aby bola vyšetrená orgánmi činnými v trestnom konaní konkrétna zodpovednosť osôb, ktoré boj proti COVID-u na Slovensku riadili. Akékoľvek spochybňovanie pandémie je neúctou k ich pozostalým. Zároveň musím povedať, že je to zodpovednosť tých, ktorí dnes v opozícii vykrikujú a zachraňujú slovenské zdravotníctvo. Pamätáme si ich manažérske zlyhania, plytvanie peniazmi a neschopnosť ochrániť ľudí,“ vyhlásila Dolinková.

Poďakovala lekárom a zdravotníckemu personálu, ktorí v ťažkých a zložitých časoch aj za cenu nasadzovania vlastných životov pomáhali ohrozeným ľuďom.

Statusom sa vyjadril aj prezident Peter Pellegrini. „Podľa platného zákona o štátnych sviatkoch je 6. marec pamätným dňom Slovenskej republiky - Dňom obetí pandémie Covidu 19. Tohto roku som si ho ako prezident ešte uctiť nestihol, ale na budúci rok tak určite urobím,“ uviedol prezident.

Čo sa na Slovensku dialo od roku 2020

Prvý prípad COVID-u sme na Slovensku zaznamenali v marci 2020. Nasledoval tvrdý lockdown a ekonomika sa prakticky zastavila. 

Prvú vlnu sme oproti iným štátom zvládli nadpriemerne dobre. Ľudia boli disciplinovaní a vyhýbali sa kontaktom. Prípadov sme mali minimum. Zlom nastal na prelome rokov 2020 a 2021.

Ochorenie sa začalo rýchlo šíriť, očkovanie ešte nebolo spustené. 

Počas tohto obdobia začal prudko rásť počet nakazených a s nimi priamo úmerne aj počet pacientov. Ich stav sa rapídne zhoršoval a končili na kyslíku či umelej pľúcnej ventilácii. 

Mnohí, najmä najstarší sa do nemocnice už ani nedostali a zomreli doma. Vyčerpaní lekári a sestry sa o pacientov starali nepretržite, no počty mŕtvych každý deň narastali. Počas najväčšieho vrcholu bolo denne na Slovensku na COVID mŕtvych 100 pacientov.

Konkrétne dňa 15. februára 2021 sme zaznamenali 140 obetí a v nemocniciach ležalo 4-tisíc ľudí. Plánované operácie a zákroky sa nevykonávali. Odložená bola aj prevencia a liečenie iných menej závažných ochorení. Trpeli tým najmä chronickí, ale aj onkologickí pacienti, ktorí sa k liečbe nedostali včas. 

Pandémia si tak nakoniec vzala omnoho viac životov. Zhoršila aj duševné zdravie, ktoré si vyžiadalo svoju daň neskôr v podobe narastajúcich úzkostí či depresií. Tento nárast sa prakticky dodnes nezastavil.

Azda najväčším šokom bolo, keď v okrese Nitra už nestíhali spaľovať mŕtvych. Na cintorín museli priviezť niekoľko chladiacich boxov, pretože telá pribúdali tak rýchlo, že ich nestíhali pochovávať.

Prečítajte si tiež:

Nič podobné sme dovtedy nezažili

Lekár z prvej línie Peter Sabaka hovorí, že to, čo sme na Slovensku mali, jednoznačne bola pandémia. „O tom sa nemusíme baviť, to je nesporný fakt,“ konštatuje lekár.

Pokračuje, že situácia v nemocniciach bola bezprecedentná z hľadiska obsadenosti nemocníc ľudí s jednou infekčnou chorobou. Limitované bolo poskytovanie inej zdravotnej starostlivosti, pretože kapacity sa vyčleňovali na liečenie chorých na COVID-19.

„S týmto ochorením ležali pacienti vo všetkých vekových skupinách. Najviac to postihlo seniorov, ale videli sme v extrémne ťažkom stave na umelej pľúcnej ventilácii aj tínedžerov. JIS-ku sme mali plnú štyridsiatnikov a päťdesiatnikov. Naozaj to bolo absolútne hrozné a otrasné. Moji kolegovia, ktorí robia v medicíne 40 rokov, nikdy nič podobné nezažili ani z diaľky,“ dodáva Sabaka.

COVID u nás prepisoval štatistiky úmrtí. V roku 2021 zomrelo na Slovensku najviac ľudí od druhej svetovej vojny.

Situácia sa nezlepšovala výrazne ani po spustení vakcinácie. Očkovanie starých ľudí išlo pomaly aj pre dezinformačné kampane opozičných politikov a alternatívnych médií, ktoré šírili, že očkovanie proti COVID-u je nebezpečné a ide iba o biznis farmafiriem. Kým v iných krajinách už bola väčšina dôchodcov na jar zaočkovaná, u nás len malé percento.

Účinnosť očkovania neskôr potvrdili aj podrobné štatistiky z nemocníc, ktoré zverejňovali, koľko ľudí na jednotke intenzívnej starostlivosti je zaočkovaných. Výsledkom bolo, že väčšina tých, ktorí ležali vo vážnom stave, vakcinovaných nebolo. 

Čo je pandémia

Podľa Kotlára všetky tieto udalosti nedokazujú, že na Slovensku bola pandémia. Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa pandémia definuje ako epidémia, ktorá sa šíri na veľmi veľké územie (prinajmenšom na celý kontinent) a postihuje veľkú časť populácie.

Epidémia je výskyt prípadov ochorenia v populácii alebo v regióne podstatne vyšší ako bežne počas celého roka. Pandémia však nie je definovaná incidenciou, teda žiadnym konkrétnym počtom prípadov. 

Celosvetovo umrelo na COVID 14 miliónov ľudí. „Ak by neboli zavedené žiadne protipandemické opatrenia a nebolo by zavedené očkovanie, zomrelo by podľa odhadov ďalších 15 miliónov ľudí,“ konštatuje Sabaka.

Pozrite si reportáž o tom, ako prebieha vyšetrovanie manažmentu pandémie:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti