Pročko si v parlamente prelepil ústa čiernou páskou: Vláda vie, aké je dôležité umlčať pravdu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanci rokujú o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Je v druhom čítaní.

Podľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) má návrh za cieľ posilniť verejnoprávny charakter inštitúcie a zabezpečiť dodržiavanie plurality a princípov demokracie a slobodnej tvorby. Uviedla to po uvedení návrhu v pléne Národnej rady SR.

Ministerka označila objektivitu za kľúčovú požiadavku verejnoprávnosti. „Mnohí tvorcovia a vedenie súčasnej RTVS na ňu rezignovali," skonštatovala.

Prečítajte si tiež:

Novinárov chcú umlčať, tvrdí Pročko

Novinári z RTVS hovoria, že vláde nejde o skvalitnenie vysielania, ale o snahu kontrolovať obsah. Ústa si prelepili čiernymi páskami na znak toho, že ich chcú umlčať. Verejnosť vyzvali, aby im vyjadrili podporu zdieľaním podobných snímok. 

Ústa si v parlamente prelepil poslanec za hnutie Slovensko Jozef Pročko. Vládni predstavitelia podľa neho vedia, aké je dôležité umlčať pravdu a tiež vedia, ako a kedy to urobiť. 

„Novinárov treba umlčať. Novinári sú tí, ktorí svojou prácou spĺňajú kritériá najprísnejšieho kontrolovania politikov. Aj v RTVS sú takí novinári, ktorí to robia,“ uviedol v rozprave.

„Sú to novinári, ktorí nielen kontrolujú a informujú, ale svojou robotou prispievajú k čistote demokracie a politiky,“ povedal Pročko. Podotkol, že kontrola politikov novinármi je normálna vec.

Poslanci o návrhu diskutujú v obmedzenom režime. Diskusia je skrátená na 12 hodín. Predpokladá sa preto, že by o ňom mohli hlasovať ešte vo štvrtok (20. 6.).

Rušeniu RTVS sme sa venovali aj v Televíznych novinách. Viac tu: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti