Mnohí sa stále boja kupovať jazdené autá. Tieto tipy vám pomôžu pri obhliadke (rozhovor)

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Freepik/ArtPhoto_studio

Jazdené či nové? Pri kúpe auta si túto otázku kladú mnohí z nás. Od málo používaného auta nás často odrádza to, že môžeme kúpiť „mačku vo vreci“. Podľa odborníka, ktorý sa venuje pomoci pri ich kúpe, sa však nie je čoho obávať. Aj napriek trikom predajcov sa dá kúpiť veľmi dobrá jazdenka, na ktorej ušetríte tisíce eur.

Nespočetné množstvo modelov, možností výbavy, motorizácie, veľkostí aj dizajnov. Čo sa týka áut, na našom trhu si naozaj máme z čoho vyberať.

Boris Veterník, odborník v oblasti pomoci pri kúpe jazdeného auta, hovorí, že pri rozhodovaní medzi kúpou nového auta alebo jazdeného je potrebné zvážiť viaceré parametre.

„Kupovať nové auto nemá význam pre niekoho, kto jazdí málo. Už pri kúpe človek výrazne stratí a auto ešte nič nenajazdilo, lebo jeho cena, hodnota, ihneď klesá,“ uviedol expert.

Sám ako príklad spomína vozidlo, s ktorého kúpou nedávno pomáhal: „Auto bolo ročník 2016 a malo najazdené niečo vyše 17-tisíc kilometrov. Keď si prepočítame cenu nového vozidla a jeho aktuálnu voči najazdeným kilometrom a zistíme, koľko pôvodného majiteľa stál každý najazdený kilometer na tomto aute, a to ešte neberieme do úvahy jeho údržbu, povinné zmluvné poistenie či pohonné látky, viac by sa mu oplatilo chodiť taxíkom.“

Kúpiť nové vozidlo má význam podľa jeho slov pre ľudí, ktorí jazdia veľa a pravidelne a dokážu skutočne využiť potenciál záruky. V opačnom prípade, teda ak nejazdíte denne desiatky kilometrov, nie je na škodu prikloniť sa k jazdenému vozidlu. 

Prečítajte si tiež:

Jazdené za rozumnú cenu

Ak sa človek rozhodne pre kúpu jazdenky, podľa experta by mal začať stanovením si potrieb, teda na čo bude auto prioritne využívať.

„Ľudia by mali začať najskôr od seba, lebo často je ich predstava nezlučiteľná s realitou, a tým vytvárajú priestor na to, aby ich niekto obabral. Posúďte sami, ak budete predávať svoje auto, o ktorom viete, že je v top stave a neskrýva žiadne nemilé prekvapenia, budete ho predávať za začínajúcu inzertnú cenu alebo sa prikloníte k hornej hranici?“ zdôraznil Veterník.

To znamená - ak človek očakáva skvelú výbavu, málo najazdených kilometrov za až nereálne nízku cenu, je veľmi pravdepodobné, že sa stane obeťou podvodu.

Keď si pred kúpou robíte zoznam, čo od auta očakávate, zamyslite sa nad tým, ako často auto budete využívať, kam budete autom jazdiť a akú výbavu budete reálne využívať, podotkol expert.

„Pravidelne sa stáva, že ľudia chcú mať v aute všetko – najlepší motor, najlepšiu výbavu, no reálne, keď niekam prídeme s klientom auto už kupovať a sadne si doň, tak mimo klimatizácie a elektrických okien ostatnú výbavu vôbec nevníma a niekedy ani nevie, čo všetko a načo tam je,“ povedal Veterník.

Ak nebudete hľadať auto s motorizáciou, ktorú nevyužijete a tiež s top výbavou, ktorá bude pre vás prakticky nepotrebná, posunie vás to k vozidlám, ktoré môžu byť omnoho menej opotrebované, a tak budú vykazovať lepší potenciál dlhšie poslúžiť. 

„Ľudia si napríklad veľmi často kupujú pohon 4x4, pričom vozidlo využívajú len na cesty mestom. Zvyknem sa pýtať, na čo vozidlo ľudia kupujú a prečo chcú pohon 4x4. Naposledy som dostal odpoveď, že preto, lebo občas chodia do prírody. Tak som sa opýtal, či niekedy reálne mali problém vyjsť starým autom, ktoré nemá štvorkolku, keď ju teraz chcú. V skutočnosti na občasné výlety do prírody postačuje aj úplne bežné auto, ktoré to bez problémov utiahne,“ opísal odborník.

Prečítajte si tiež:

Rady a chyby pri výbere

Ak sa rozhodnete ísť do kúpy jazdeného auta bez odbornej pomoci, Boris Veterník prezradil niekoľko rád, ale aj trikov predajcov.

„Samozrejme, podľa inzerátov je každé jedno auto garážované, má kompletnú históriu a každé je od prvého majiteľa a nebolo nikdy búrané. Všetko je vždy uvedené tak, aby to vyzeralo pekne a oslovilo to potencionálneho zákazníka,“ hovorí s tým, že často nejde o skutočnosť.

Novším trikom predajcov je podľa Borisa Veterníka „hra“ v VIN číslami. „V inzerátoch od oficiálnych predajcov by malo byť povinne uvedené VIN číslo na stanovenom mieste, odkiaľ ho spáruje register prevádzkových vozidiel a doťahuje automaticky najazdené kilometre. No keď je VIN číslo napríklad na fotke alebo inom mieste, nespáruje sa s registrom,“ opisuje vynaliezavosť predajcov, čo im umožňuje zadanie falošného údaju o najazdených kilometroch.

Uvádza tiež, že predajcovia niekedy nepatrne prehodia koncové číslice VIN čísla, čo spôsobí rovnaký efekt.

S VIN číslom sa spája aj preverovanie vozidla na bežne dostupných stránkach, čo robia pri kúpe laici. Tie podľa Veterníka nemusia poskytnúť relevantné informácie pre kúpu, teda také, ktoré zodpovedajú realite. „Často tam ľudia zadajú VIN číslo a ak sa nič nenájde, veria, že to auto je čisté. No ak je to VIN číslo nesprávne, alebo táto voľne dostupná stránka nemá o danom vozidle informácie, skutočné informácie nedostanú,“ upozorňuje odborník.

Hovorí, že medzi predajcami stále fičí stáčanie kilometrov, hlavne pri autách dovezených zo zahraničia: „Problémom je, že registre so zahraničím nie sú tak dobre prepojené, a tak sa skutočné kilometre nedozvieme.“

Sám preferuje skôr kúpu vozidla cez slovenské databázy a má na to svoje dôvody. „Napríklad preverenie poistných udalostí by malo napovedať, či sa k vozidlu oplatí vycestovať. Ale pokiaľ vám nejaký portál poskytne informácie, že k vozidlu nie je žiadny záznam, môže to znamenať viacero vecí. Auto môže byť z krajiny, z ktorej nie sú dotiahnuté všetky informácie, vozidlo síce nemalo realizovanú opravu cez poistnú udalosť, ale v minulosti bolo poškodené nehodou a následne opravené, pričom nešlo plnenie z poisťovne, a v ideálnom prípade, že vozidlo je naozaj panenské, nepoškodené. Preto sa takáto informácia v žiadnom prípade nedá nahradiť reálnou obhliadkou skúsenou osobou,“ opísal Veterník. 

Trikom menších predajcov je tiež vydávanie v inzerátoch za súkromnú osobu, čím sa snažia v bežných ľuďoch vzbudiť dôveru.

Prečítajte si tiež:

Čo si skontrolovať

Ak ste si na základe inzerátu vybrali auto, ktoré spĺňa vaše požiadavky, cena je reálna a prijateľná a vy sa rozhodnete ísť ho obzrieť na vlastnú päsť, je dobré všimnúť si viaceré veci. Boris Veterník hovorí, že pre laika to môže byť problematické, ale skúsiť to môžete.

„Odporúčam skontrolovať roky výroby na bezpečnostných pásoch, tiež roky výroby na oknách, pozrieť sa na pôvodnosť spojov na karosérii a skontrolovať aj odtiene farby, lebo niektoré časti môžu byť narazené a prefarbené a môže tam byť len malý rozdiel v odtieni,“ opísal Veterník.

Ak máte vyhliadnutý konkrétny model auta, vyhľadajte si, kde sa tieto údaje na aute nachádzajú. „Pri autách zvyknú byť na rozdielnych miestach a zapisované sú rôzne,“ povedal expert s tým, že pri niektorých autách je to kód z písmen, inde sú to čísla.

Na záver dodáva, že kúpy jazdeného auta sa naozaj netreba obávať: „Najmä staršie ročníky majú strach. No netreba sa báť a naozaj môžete mať dobré auto za podstatne lepšiu cenu.“

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti