Kotlár pracuje s verziou, že vírus bol umelo vytvorený a naschvál vypustený do sveta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vládny splnomocnenec pre vyšetrovanie manažmentu pandémie Peter Kotlár vysvetľuje svoje slová o tom, že pandémia na Slovensku nebola

Tvrdí, že v súčasnosti je pojem pandémia vágne definovaný a nevieme povedať, pri akom počte nakazených hovoríme o pandémii.

Prečítajte si tiež:

„Máme vágnu definíciu. Treba ju jasne zadefinovať, aby sme na základe toho mohli obmedzovať život na Slovensku,“ vyhlásil. 

Dodal, že pracujú s verziou, že niekto vytvoril vírus z troch rôznych vírusov a naschvál ho vypustil do sveta s cieľom urobiť značné hospodárske škody a škody na životoch.

Hovorí, že ide o akt bioterorizmu.

„V prípade, že sa ukáže, že vírus bol umelo vytvorený, musíme sa spýtať, či to nebol akt terorizmu,“ dodal. Kto, by za tým mohol byť, nenaznačil.

Dodal, že spochybňuje „pseudovedecké fakty“ a chce počúvať odborníkov. Spochybnil napríklad aj lekára Petra Sabaku.

Kotlár dodal, že závery jeho vyšetrovania majú iba odporúčací charakter. Čo s nimi bude robiť vláda, nevie.

Prečítajte si tiež:

Reakcie opozície

Okamžite reagovala aj opozícia. Poslanec za SaS Tomáš Szalay dodal, že viaceré tvrdenia treba dať na správnu mieru. „Nechcem sa dotknúť vzdelania pána Kotlára, ale nie je epidemiológ a pojmy, ktoré používa, nie sú v súlade so súčasnými poznatkami lekárskej vedy a epidemiológie,“ vyhlásil Szalay.

Dodal, že pandémia závisí od infekčnosti vírusu, vnímavosti populácie a kontextu. „Napísať tabuľku je sociálnym inžinierstvom,“ vysvetlil poslanec.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková prečítala aj reakcie odborníkov na Kotlárove slová. Vedec Pavol Čekan napríklad vysvetlil, ako sa im podarilo rýchlo vytvoriť PCR testy. Aj ich vývoj prišiel Kotlárovi podozrivý.

Szalay tiež povedal, že podali návrh uznesenia do parlamentu, aby odsúdili Kotlárove výroky. Vyzývajú vládu, aby Kotlára z funkcie odvolala.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti