Obeťou kyberútoku sa môžete stať aj na dovolenke. Toto sú najčastejšie hrozby, ktoré na vás číhajú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj tento rok je záujem o letné dovolenky obrovský a špekulanti sú tak na love.

Obeťou kyberútoku sa môžete ľahko stať aj na dovolenke. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) SR upozorňuje na najčastejšie hrozby, ktoré na vás číhajú.

Len samotným pripojením vášho mobilu na verejnú wifi sieť môžete prísť o citlivé údaje alebo dokonca o peniaze z účtu. Útočníci však majú aj ďalšie triky.

Mobil nás už dnes sprevádza všade, aj pri ceste na dovolenku. Aby sme si ušetrili dáta, mnohí využívame verejné siete, no pri nich by sme mali byť ostražití.

Existujú totiž prípady, keď podvodníci na letiskách či na iných verejných priestranstvách vytvoria paralelnú falošnú wifi sieť, a kým vy si myslíte, že ste na oficiálnej sieti letiska, útočníci vám zatiaľ z mobilu kradnú údaje.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie hrozby

Takéto podvodné siete sa od skutočných líšia len minimálne, rozdielne je často iba jedno písmeno v jej názve.

Je preto dôležité si u prevádzkovateľa vždy overiť presný názov wifi siete. Prípadne sa treba pripájať len na zabezpečené siete, ktoré si vyžadujú heslo alebo registráciu.

Ďalšou hrozbou sú aj verejné nabíjačky na mobily, cez ktoré môžu útočníci dostať do vášho telefónu škodlivý softvér a dostať sa k vášmu účtu.

NBÚ varuje aj pred nákupom lacnej elektroniky v pouličných dovolenkových obchodoch, rovnako v ňom môže byť nahratý nebezpečný softvér.

Prečítajte si tiež:

Podvodné predaje zájazdov

Aj tento rok je záujem o letné dovolenky obrovský a špekulanti sú tak na love. Počet podvodných predajcov zájazdov stúpa. Číhajú najmä na sociálnych sieťach.

Sú to zájazdy, vo väčšine prípadov do exotických miest, za veľmi lákavé ceny s nátlakom na rýchlu reakciu,“ hovorí prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

Evidujú už stovky takýchto podvodov. Často sa klient dozvie, až na letisku, že bol oklamaný. Dôležité je preto cestovku, ktorá zájazd ponúka, overiť, či má riadnu webovú stránku, sídlo a či je poistená.

Urobiť tak môžete na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktorá takto preverila vyše 700 subjektov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti