Slovenská armáda má novú posilu. Slúžiť bude výlučne na koľajniciach a trúfa si na ťažké váhy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prvé dva vozne uviedli vo veľkom štýle. Vojenské prevozy po železnici aspoň čiastočne odbremenia naše cesty.

Slovenské ministerstvo obrany má novú posilu. Slúžiť bude výlučne na koľajniciach a trúfa si na ťažké váhy. Ak to prepočítame - naraz dokáže odviezť náklad ťažký ako sedemnásť dospelých slonov. Flotilu špeciálnych železničných vozňov vyrobili v popradskej Tatravagónke.

Vyrábajú ich pod Tatrami, no premávajú po celej Európe a prevážajú kadečo. Obilie, cukor, sadru aj kyseliny. Tieto vozne sú však z úplne iného súdka.

„Budú môcť byť plne využiteľné pre transport novej aj staršej bojovej techniky naprieč Slovenskou republikou,“ dodal Igor Melicher, štátny tajomník ministerstva obrany. Vojenské prevozy po železnici aspoň čiastočne odbremenia naše cesty.

V Poprade ročne vyrobia 12-tisíc podvozkov a 4500 vagónov. V tomto kontexte je táto objednávka len akousi omrvinkou. Dohromady trinásť vozňov. Jeden  uvezie viac ako sto ton nákladu.

Prečítajte si tiež:

​Sú osobné autá, ktoré automobilky dokážu zmontovať za necelé dva dni. Výroba jedného vozňa však trvá v tejto fabrike dva týždne.

„Sú to podvozky, ktoré majú tri dvojkolia namiesto štandardných dvoch. Je to z toho dôvodu, aby boli schopné uviezť vyššiu hmotnosť na relatívne malej ploche,“ vysvetlil generálny riaditeľa Tatravagónky Juraj Hudáč.

Prvé dva vozne uviedli vo veľkom štýle. Dôvodom je aj to, že kontrakt mala pod palcom agentúra, ktorá členským štátom NATO pomáha s logistikou a obstarávaním.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Armáda

Dôležité udalosti