Kto nahradí v školách dlhoročných riaditeľov? Ministerstvo si chce na to posvietiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Každý riaditeľ prichádza do funkcie na päť rokov a potom musí znova absolvovať výberové konanie.

Kto v školách nahradí dlhoročných riaditeľov? Nájsť správneho človeka na vedenia školy je dôležité, no uchádzačov býva málo.

​Až v dvoch tretinách konkurzov sa hlásil len jeden záujemca. Často práve riaditeľ alebo riaditeľka, ktorá je vo funkcii. Na pozíciu šéfa školy si chce posvietiť ministerstvo školstva.

Každý riaditeľ prichádza do funkcie na päť rokov a potom musí znova absolvovať výberové konanie. Zákon pritom neurčuje žiadny limit, koľko období môže takto opakovať. Mnohí tak zostávajú v riaditeľni dlhšie.

Prečítajte si tiež:

Plánovaná diskusia

Školská inšpekcia zistila, že v 64 percentách výberových konaní bol iba jeden uchádzač, zväčša aktuálny šéf školy. Kandidátov odrádzajú zodpovednosť aj „papierovačky“.

V minulosti sa viackrát hovorilo o tom, že by funkcia riaditeľa mala byť limitovaná, napríklad na dve alebo tri obdobia. Ministerstvo školstva plánuje aj toto prediskutovať s odborníkmi.

Riaditelia žiadajú od štátu viac manažérskeho vzdelávania. Podľa analytika by pomohlo, ak by sa škrtla podmienka, že školu musí viesť vyštudovaný učiteľ. Otvorilo by to dvere manažérom z povolania.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Školstvo

Dôležité udalosti