Začína sa astronomické leto. Dni sa budú už len skracovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Astronomické leto sa tento rok začne vo štvrtok o 22. hodine 50. minúte. Ide o najskorší začiatok od roku 1796

Dnes (20. 6.) sa oficiálne začalo leto. Teploty na juhu vyzliekli v týchto dňoch ľudí do plaviek. Skorý príchod horúčav cítia aj v našich horách, kam sa ľudia chodia popri oddychu aj schladiť.

Meteorologické, mariánske či babie leto. A do toho všetkého štatistiky, podľa ktorých sme prvý letný deň mali už v marci. Hovoríme o ňom vtedy, keď teplota vystúpi na 25 a viac stupňov Celzia.

Doteraz ich bolo takmer 50, no pribudli aj tri tropické. Z pohľadu astronómov sa však leto začína až dnes. Slnko je najvyššie nad obzorom a od zajtra sa začne vracať.

„Počas letného slnovratu máme najdlhší deň a najkratšiu noc, tá ani nenastáva, iba astronomický súmrak.“ vysvetlil astronóm Pavol Rapavý.

Prečítajte si tiež:

Najskorší začiatok od roku 1796

Astronomické leto sa tento rok začne na Slovensku a na celej severnej pologuli štvrtok o 22. hodine 50. minúte stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Ide podľa záznamov o najskorší začiatok leta od roku 1796, keď napríklad v Bratislave nastal letný slnovrat o 19. hodine a 39. minúte miestneho času. V tomto roku navštívil Bratislavu skladateľ Ludwig van Beethoven a rakúsko-uhorským panovníkom bol František II. Habsburský.

V ďalších rokoch začiatok leta nastával 21. alebo 22. júna. Dátum 20. jún sa objavil opäť až v roku 2020, keď bol letný slnovrat o 23. hodine a 43. minúte SELČ.

Ako vyzeral prvý letný deň vo Vysokých Tatrách sa dozviete z reportáže na začiatku článku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Počasie

Dôležité udalosti