Obrátenie sa na ústavný súd, výzva na vetovanie. Tu sú reakcie opozície na zrušenie RTVS

Obrátenie sa na ústavný súd, výzva na vetovanie. Tu sú reakcie opozície na zrušenie RTVS
Podpredseda NR SR Michal Šimečka (PS) a opoziční poslanci a poslankyne z PS pred hlasovaním o zákone o STVR. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Za zákon hlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) avizuje, že zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) napadne na Ústavnom súde SR. Uviedol to jeho líder a podpredseda Národnej rady (NR) SR Michal Šimečka v reakcii na schválenie legislatívy v parlamente.

„Parlament vo štvrtok definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá – RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR. Je to hanba vládnej koalície a aj hanba pre Slovensko. My však opakujeme - nás ani slobodné médiá neumlčíte,“ skonštatoval.

Prečítajte si tiež:

Reakcia KDH

Vládna moc sa vo štvrtok rozhodla zrušiť RTVS, nasilu a bez odborného vysvetlenia. V reakcii na schválený zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) to za KDH uviedol jeho poslanec a člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Jozef Hajko. S hnutím vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby zákon vetoval.

„Vláda mala šancu upokojiť spoločnosť a priniesť zmier, namiesto toho nasilu pretláča zákony, ktoré polarizujú spoločnosť, ohrozujú demokraciu a nezávislosť médií na Slovensku,“ upozornil Hajko. Mieni, že schválený zákon je potvrdením toho, že vládna moc chce ovládnuť všetky inštitúcie, ktoré by ju mohli kritizovať.

„KDH vyzýva prezidenta republiky, aby zákon nepodpísal a vrátil ho späť do parlamentu,“ oznámil v mene hnutia.

Prečítajte si tiež:

Kanál hlúpostí

Koalícia pri schvaľovaní zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) nekonala v záujme občana. Je o tom presvedčená opozičná poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

„Môžeme sa tešiť na kanál propagandy, hlúpostí a poklonkovania koalícii,“ poznamenala v reakcii na schválený zákon a zmeny, ktoré podľa nej prinesie.

Aj poslanec Lukáš Bužo (Slovensko, Za ľudí, KÚ) si myslí, že vládna koalícia si zákonom mieni vybudovať vlastné propagandistické médium. „Ak sa rúcajú verejnoprávne médiá, tak sa lámu nohy, na ktorých stojí demokracia,“ upozornil na sociálnej sieti v reakcii na schválený zákon.

Za zákon hlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Nová legislatíva prinesie zmenu RTVS na STVR. Hovorí tiež o tom, že riaditeľa bude voliť  deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi rezortu kultúry. Nová legislatíva má v prípade podpisu prezidentom SR nadobudnúť účinnosť 1. júla.

Dianie okolo rušenia RTVS sme sledovali v parlamente:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti