Na Slovensko sa valí obrovský mrak saharského prachu. Dielo skazy dokonajú večerné búrky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Saharského prachu tentokrát nebude málo. Zašpiní všetko, čo bude vystavené v exteriéri dažďu. Svoje autá určite cez víkend neumývajte, po všetkom bude až v pondelok.

V piatok (21. 6.) nás čaká počasie s malou, prechodne zväčšenou oblačnosťou. V horských oblastiach nie je vylúčená slabá prehánka. Bude veľmi horúco od 28 do 34 stupňov. Fúkať bude postupne južný vietor do 25 km/h.

Výstrahy pred búrkami

Vo večerných hodinách začne od západu pribúdať búrková oblačnosť. Lokálne sa vyskytnú prudké lejaky, nárazový vietor aj krupobitie. Čakajú nás aj vysoké teploty do 34 stupňov, ktoré najmä starším ľuďom môžu spôsobiť zdravotné problémy.​ Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal prvé výstrahy.

Vysoké teploty potrápia najmä okresy západného Slovenska. S búrkami treba rátať v celom Bratislavskom, Banskobystrickom, Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji.

Mapa výstrah pred búrkami.
Výstrahy SHMÚ. Zdroj: shmu.sk

Saharský prach

Na Slovensko sa opäť valí saharský prach. Počas piatkového (21. 6.) večera a noci z piatka na sobotu (22. 6.) zasiahnu naše územie zrážky a búrky, ktoré so sebou budú sťahovať prach k zemi. Ďalšie dorazia v sobotu (22. 6.), kedy bude padať s dažďom výrazne viac saharského prachu, informuje imeteo.sk.

Saharského prachu tentokrát nebude málo. Zašpiní všetko, čo bude vystavené v exteriéri dažďu. Svoje autá určite cez víkend neumývajte, po všetkom bude až v pondelok (24. 6.). 

Predpoveď na štyri dni

Sobota (22. 6.) prinesie na mnohé miesta prehánky alebo búrky a to aj intenzívne. Teplota vystúpi na 22 až 27 stupňov, na juhu a východe ešte do 32 stupňov. V nedeľu (23. 6.) už bude počasie pokojnejšie, prevažne polooblačné. Teplota vystúpi na 21 až 30 stupňov. V pondelok (24. 6.) a v utorok (25. 6.) bude prevládať počasie s malou, prechodne zväčšenou oblačnosťou pri teplote 21 až 30 stupňov.

Európske metropoly

Nad západnou Európou bude dnes daždivo. V Paríži očakávame 17 stupňov, v Prahe 26. Naopak horúco a slnečno bude v Aténach, kde predpovedajú 35 stupňov. Pekné počasie pri teplote 25 stupňov hlási aj Malorka.

Predpoveď na desať dní

Prvý víkendový deň bude turbulentný - prehánkový a búrkový s teplotou od 22 do 32 stupňov. Na výlet, či turistiku bude určite lepšia nedeľa a aj dni po nej. Práve od nedele sa môžeme tešiť na krásne počasie iba s ojedinelými prehánkami. Búrky sa objavia až neskôr v závere obdobia. V severných regiónoch ukáže teplomer 21 až 24, v južných do 31 až 32 stupňov.

Noc na sobotu bude búrlivá, potom zrážky ustanú a opäť ich očakávame až koncom budúceho týždňa. V južných okresoch budú noci teplé od 18 do 20 stupňov, najbližšiu noc má byť až 22 stupňov. Na severe bude sviežich 8 až 11 stupňov. Milovníci tepla si prídu na svoje, leto to rozbalilo, ako sa naň patrí.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Počasie

Dôležité udalosti