Slovensko zažije unikátne nebeské divadlo. Na oblohe bude žiariť jahodový spln

Slovensko zažije unikátne nebeské divadlo. Na oblohe bude žiariť jahodový spln
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Spln príde len 28 hodín po letnom slnovrate. Podľa NASA viditeľný približne 3 dni, od štvrtka večera do nedele rána, čo poskytuje množstvo príležitostí na obdivovanie tohto prírodného úkazu.

Milovníci nebeských úkazov si prídu na svoje. V noci z piatka na sobotu totiž bude možné na oblohe pozorovať unikátny spln Mesiaca. Ten bude najnižšie nad obzorom za celý rok. Podobný úkaz sa opakuje len výnimočne.

Každých približne 20 rokov sa jahodový mesiac stretne naraz s letným slnovratom, čím vzniká mimoriadne vzácna a fascinujúca astronomická udalosť.

Tento rok, aj keď sa tieto dva úkazy nevyskytnú presne v ten istý deň, ich časová blízkosť spôsobí, že toto obdobie na konci júna bude pre pozorovateľov oblohy obzvlášť zaujímavé. Spln bude podľa NASA viditeľný približne 3 dni, od štvrtka večera do nedele rána, čo poskytuje množstvo príležitostí na obdivovanie tohto prírodného úkazu.

Prečítajte si tiež:

​„V noci z piatku 21. júna na sobotu 22. júna nás čaká vôbec najjužnejšie (najnižšie nad obzorom) položený spln roka. Mesiac dosiahne fázu splnu o 3:10 SELČ a len o dve hodiny skôr bude kulminovať nad južným obzorom," informoval v tlačovej správe astronóm Petr Horálek.

Spln príde len 28 hodín po letnom slnovrate. „V tom čase sa bude navyše Mesiac nachádzať prakticky na najjužnejšom bode svojej dráhy, z nášho územia tak bude pozorovateľný jeden z najnižšie položených splnov na ďalšie takmer dve desaťročia,“ poznamenal Horálek.

„Najjužnejší bod leží v súhvezdí Strelca. V čase júnového splnu sa bude Mesiac nachádzať blízko tohto bodu a navyše najjužnejšie na svojej dráhe. Bude teda takmer najnižšie, ako sa pri splne na našom území môže nachádzať. Na niektorých miestach nášho územia tak pri kulminácii nevystúpi vyššie ako nad 10° nad obzor,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

​Pri západe aj východe sa ľuďom teda môže zdať väčší. "To je však vec optickej ilúzie, vychádzajúca či zapadajúca Mesiac náš mozog porovnáva so vzdialenými objektmi na obzore a vďaka tomu sa nám zdá väčšia, než keď sa nachádza vysoko na oblohe," uviedol Horálek. Zjavný ale bude menší jas Mesiaca.

„Pri tejto malej výške Mesiaca nad obzorom bude už dosť hrať úlohu zoslabenia svetla v zemskej atmosfére, pretože lúče idúce od Mesiaca k pozorovateľovi budú musieť uraziť dlhšiu dráhu zemským vzduchom a ten jeho časť (najmä krátkovlnnú) výrazne rozptýli. o niečo slabší a zrejme skôr žltkastý ako jasne biely,“ vysvetlil astronóm.

Pôjde ale podľa neho o ideálnu príležitosť si spln odfotiť. „Znovu sa takto nízko položeného splnu nad naším obzorom dočkáme ešte v budúcom roku, konkrétne 11. júna, na ďalšiu podobnú príležitosť potom budeme musieť čakať až do 22. júna 2043. Pôjde teda o pomerne vzácny zážitok,“ avizoval.

Júnový spln má viacero pomenovaní. Jedným z nich je podľa keltských kmeňov prívlastok „ružový“, avšak o niečo známejšie je pomenovanie „jahodový“ spln. Takto ho nazývali indiánske kmene s odkazom na skutočnosť, že jún bol obdobím zberu jahôd.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o zatmení Slnka zo 7. apríla 2024.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti