Kliešte na vašich domácich miláčikoch: Tipy a rady od veterinárky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Začala sezóna kliešťov a tie trápia nielen ľudí, ale aj domácich miláčikov. Veterinárka ponúka praktické rady ako bezpečne odstrániť parazita, aby ste minimalizovali riziko infekcie.

Veterinárka Johana Jenčová odpovedá na otázku, ktoré zvieratá sú najviac náchylné na kliešte. „Kliešť sa môže nasať na akékoľvek zviera. Je veľa druhov kliešťov, ktoré preferujú rôzne zvieratá od jašteríc, cez korytnačky až po jelene.“ Johana prezrádza, že raz dokonca ošetrovala hada, ktorý mal kliešťa. „Majitelia si mysleli, že had má asi nádor, tak zahniezdený bol na ňom ten kliešť.“

Prečítajte si tiež:

Ochrana sa vyberá podľa druhu zvieratka

Je veľa druhov prevencie a je dôležité vyberať podľa toho, akého máte domáceho miláčika. Je to strážny pes na dvore alebo mačka, ktorá s vami spí v posteli? „Sú účinné obojky, vodičky, pipetky, ktoré sa dávajú zvieratku medzi lopatky a aj rôzne tabletky,“ Johana vymenuváva spôsoby ochrany. Pri výbere treba brať ohľad aj na hrúbku a dĺžku srsti vášho zvieraťa.

Prečítajte si tiež:

Odstránenie kliešťa

Pri zvieratách platí to isté, čo aj pri ľuďoch: kliešťa sa treba čo najrýchlejšie zbaviť. „Je to viac menej to isté ako u ľudí. Podľa mňa je najdôležitejšie ničím kliešťa nepolievať. Nemám rada ani tie pipety, ktoré stlačia kliešťa a tým pádom on do rany vypustí viacej infekčných slín,“ dáva nám svoje osvedčené rady veterinárka. Tiež odporúča „vidličky,“ ktorými kliešťa odoberiete a neodporúča točenie, lebo časti kliešťa môžu zostať v rane.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zvieratá

Dôležité udalosti