Slovenské Provensálsko. Na týchto miestach si môžete sami nazbierať levandule (+ mapa)

Slovenské Provensálsko. Na týchto miestach si môžete sami nazbierať levandule (+ mapa)
Samozber levandule Zdroj: TASR - Dano Veselský

Je symbolom francúzskeho Provensálska a jej vôňu milujú ľudia po celom svete. Podmanivú rastlinu si však sami môžete nazbierať aj na Slovensku. Prinášame vám prehľad obľúbených levanduľových polí a pestovateľských fariem.

Nie iba ovocie. V tomto období odštartoval aj samozber levandule, ktorá sa pre svoje liečebné účinky využíva hlavne v kozmetickom priemysle.

Na Slovensku máme viacero fariem, ktoré návštevníkom ponúkajú možnosť nazbierať si tieto rastliny s charakteristickou a intenzívnou vôňou. 

Fialové polia sú však skvelým miestom aj pre oddych a relax. Okrem toho vytvárajú úchvatné prostredie pre jedinečné fotografie.

Hubovo Lavender Farm

Levanduľová farma sa nachádza v obci Hubovo v okrese Rimavská Sobota, kde sa kvety rozprestierajú na ploche 1500 metrov štvorcových. Tretiu sezónu samozberu tam odštartovali vo štvrtok (20. 6.) a bude trvať približne dva týždne.

Ako nás informovali, otvorené majú cez týždeň od 9.00 do 19.00 h a počas víkendov vítajú návštevníkov o hodinu dlhšie. Vstupné je zadarmo.

Ľudia si môžu nazbierať voňavé kvety do papierových tašiek, za ktorú zaplatia päť eur. Zakúpiť si tiež môžu levanduľové termovankúšiky, vrecúška či mydlá. 

Prečítajte si tiež:

Doručenie až domov

Levanduland - levanduľa zo Záhoria

Na Záhorí sa levanduľovými lánmi môže pýšiť spoločnosť Levanduland v Malých Levároch. Ich história siaha až do roku 2014. Potenciál rastliny využívajú v potravinárstve a na kozmetické účely.

Pre tých, ktorí bývajú ďaleko, ponúkajú doručenie levandule lekárskej až domov. Za kilo levandule zaplatia 9,90 eur.

Samozber sa tam začína až budúci týždeň v sobotu (29. 6.) až do vyzbierania, vždy od 10.00 do 19.00 h a je spoplatnený sumou 6 eur za papierovú tašku. 

Tí, ktorí majú záujem o fotografovanie, si musia termín vopred rezervovať. Poplatok za hodinovú rezerváciu je 30 eur.

Levanduľa lekárska. Ilustračná snímka Zdroj: TASR - Roman Hanc

Levanduľová farma BeLavende

Samozber levandule spustili už 1. júna v Trnave pri Laborci.

Levanduľová farma BeLavende plánuje byť otvorená do polovice júla. „Potom svoje brány zatvoríme a začneme levanduľu spracovávať,“ prezradili pre TVNOVINY.sk. 

Otvorené majú v pracovných dňoch od 14.00 do 19.00 h a cez víkendy od 9.00 do 19.00 h. „Naša farma je otvorená len za priaznivého počasia,“ píšu na Instagrame.

Pre deti do 12 rokov je vstup do areálu zadarmo, pre ostatných sa platí vstupné 2 eurá. Za kilo nazbieranej levandule návštevníci zaplatia 10 eur.

Fotografovanie na poli je zadarmo, no profesionálne fotografovanie je spoplatnené sumou 30 eur. To si však záujemcovia musia vopred rezervovať termín.

Prečítajte si tiež:

Pastva pre oči

Levanduľovo Bátovce

Lúku v dedine Bátovce pri Leviciach premenili pred tromi rokmi na levanduľové pole s rozlohou jedného hektára. V súčasnosti pestujú štyri druhy levandúľ.

„Sezóna u nás trvá od 15. júna do približne 20. júla. Počas nej návštevníci u nás nájdu relax a pokoj v krásnej prírode nad priehradou Lipovina. Na poli ponúkame kávu, limonádu a kvalitné levanduľové výrobky,“ prezradili.

Počas sezóny organizujú kvetinové workshopy s profesionálnou floristkou a večerné jogové cvičenia. 

„Vstup je dobrovoľný, profesionálni fotografi platia 5 eur za fotenie klientov na našom poli,“ doplnili. Koncom sezóny vyhradia jeden víkend pre samozber, bežne ho však nerealizujú.

Levanduľové pole v Strede nad Bodrogom Zdroj: Levanduľové kráľovstvo

Rodinná farma 

Levanduľové kráľovstvo

Levanduľové polia sa nachádzajú aj na východe Slovenska v obci s názvom Streda nad Bodrogom.

Sezónu samozberu odštartovali 2. júna. „Na našom poli máme 9 druhov a približne 6-tisíc kríkov. V pláne máme dosadiť ďalšie,“ prezradila majiteľka Kasia Krajníková pre TVNOVINY.sk.

Návštevníci si môžu oddýchnuť a zrelaxovať na lavičkách. „Ľudia sa tu veľmi radi fotia, čítajú knižky, maľujú obrázky, rozprávajú sa, smejú a popri tom môžu ochutnať našu levanduľovú limonádu,“ opísala.

V ponuke majú tiež levanduľové vrecúška, voňavé paličky, háčkované ozdoby, tašky, misky aj vankúše plnené levanduľou. „Pokiaľ niekto nemá silu alebo chuť si kvety strihať sám, mame aj hotové kytičky,“ poznamenala Krajníková.

Pre deti do 10 rokov a ZŤP je vstup zadarmo. Deti a mládež do 18 rokov platia vstup v hodnote 1,20 eur a dospelí si za vstup zaplatia 1,70 eur. Ľudia si môžu sami nazbierať kilo kvetov za 10 eur.

Pri fialovom kráľovstve sa nachádza aj rodinná farma so zvieratami, takže miesto je ako stvorené na výlet pre rodiny s deťmi.

Prečítajte si tiež:

Balzam na dušu 

Levandulan

Sezóna samozberu začala už 8. júna na rozkvitnutých levanduľových poliach v obci Trstice a potrvá až do 13. júla. Otvorené majú v pracovných dňoch od 10.00 do 19.00 h a počas víkendov do 20.00 h.

Za papierovú tašku plnú levandule zaplatíte 5 eur.

Plantáž má rozlohu až dva hektáre, rovnako tiež ručne vyrábajú prírodné levanduľové produkty.

Levanduľová farma pod Veľkým vrchom

Ďalší levanduľový raj môžete nájsť pri Partizánskom v obci Veľké Kršteňany. Okrem levandule pestujú aj bylinky či jedlé kvety. „S našou farmou sme začali v záhrade starej mamy. Tento rok sme sa odhodlali po viacerých nezdaroch otvoriť naše samozberové pole,“ povedali pre TVNOVINY.sk o skúšobnom ročníku.  

Pole je otvorené počas celého leta len cez víkendy. Vstupné je zadarmo a aj tu ľudia zaplatia za kilo nazbieranej levandule 10 eur.

Návštevníkom ponúkajú ručne vyrobenú prírodnú kozmetiku alebo levanduľové sirupy.

Prečítajte si tiež:

Nie iba levandule 

Čarovná lúka 

Na severe Slovenska sa nachádza Čarovná lúka v Oščadnici, ktorá neponúka len samozber levandule. Na dozretie levanduľových kvetov tam ešte len čakajú. „Predpoklad je začiatkom júla a budeme zverejňovať niekoľko dní vopred,“ uviedli pre TVNOVINY.sk s tým, že vstup bude zadarmo.

„V budúcnosti plánujeme aj spracovanie rôznych produktov z levandule, ako sú levanduľový olej, balzam, mydlo, sirup či levanduľové víno,“ prezradili o svojich plánoch.

 No už teraz môžu milovníci kvetov stráviť príjemné chvíle na lúke plnej divých makov a medonosných kvetov.

„Naším cieľom bolo a je vytvoriť miesto, kde sa návštevníci môžu nielen kochať prírodou, ale aj si odpočinúť a načerpať energiu, kde sa každý môže na chvíľu zastaviť a užiť si krásu prírody,“ doplnili.

Samozbery sú čoraz populárnejšie. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti