Najlepšie koláčiky sveta: V známom gastrorebríčku sa umiestnili dve pochúťky zo Slovenska

Najlepšie koláčiky sveta: V známom gastrorebríčku sa umiestnili dve pochúťky zo Slovenska
Zdroj: Profimedia.sk

Najviac, až 21 zástupcov, má v rebríčku tradičná potravinárska veľmoc Taliansko. Na prvom mieste však kraľuje škótska pochúťka.

Sprievodca svetom jedla Taste Atlas zverejnil aktualizovaný rebríček 100 najlepších koláčikov sveta. Dostali sa doňho aj dve obľúbené pochúťky zo Slovenska.

Zoznam je zostavený na základe hodnotenia tisícov gurmánov, ktorí radi objavujú nové chute a precestovali už hodný kus sveta. Poradie sa priebežne mení, no najmä prvá desiatka väčšinou zahŕňa rovnaké jedlá.

​Rebríčku dominuje škótske Petticoat Tails na prvom mieste, alžírske Makroud El Louse na druhom a argentínske Alfajores na treťom mieste.

Najviac, až 21 zástupcov má v rebríčku tradičná potravinárska veľmoc Taliansko, pričom najlepšie sa z nich umiestnilo vianočné pečivo Baci di Dama plnené čokoládovým krémom.

Bodovali slovenské aj české špeciality

Zo slovenských zástupcov sa najlepšie - na 43. priečke - umiestnili laskonky. „Tieto chrumkavé sladké dobroty sú stálicou v mnohých tradičných slovenských a českých cukrárňach. Zvyčajne sa podávajú ako dezert pri šálke teplej kávy alebo čaju,“ opisuje slovenskú pochúťku Taste Atlas.

Druhou slovenskou špecialitou, ktorú gurmáni ocenili, sú medvedie labky. „Tradičné slovenské koláčiky z múky, masla, vajec a vlašských orechov. Cesto sa dáva do foriem tak, aby upečené koláčiky vyzerali podobne ako medvedie labky, odtiaľ názov. Po upečení sú sušienky zvyčajne poprášené práškovým cukrom, ale existujú aj verzie, kde sa konce sušienok namáčajú do rozpustenej čokolády,“ píše Taste Atlas.

O niečo viac sa darilo českým pochúťkam, ktoré majú v rebríčku troch zástupcov. V rebríčku sa Česko umiestnilo s Pardubickým perníkom na 26. mieste s hodnotením 4,0. Vyššie umiestnenie dosiahli Štramberské uši s rovnakým hodnotením. Perníčky všeobecne sa dostali na 19. miesto ako najlepšie hodnotené české „suché koláče“.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa TasteAtlas (@tasteatlas)

1. Petticoat Tails – tieto sladké maslové sušienky zo Škótska získali prvenstvo. Platí pri nich, že v jednoduchosti je krása.

2. Makroud el louse – sú alžírske sušienky bez múky pozostávajúce z mandlí, vajec, cukru a arómy pomarančovej kvetovej vody. Tieto sušienky sa upečú do zhnednutia a zvyčajne sa posypú práškovým cukrom. Odporúča sa podávať ich so šálkou čaju alebo kávy.

3. Alfajores – argentínske alfajores sú sušienky pozostávajúce z dvoch okrúhlych, drobivých, sladkých sušienok so salkom alebo s džemom.
Stroopwafel – lahodné holandské sušienky pozostávajú z veľmi tenkej vrstvy sirupu, cukru, masla a škorice, ktorá je vložená medzi dve tenké oblátky.

4. Stroopwafel - holandské vafle plnené medom

5. Melomakarona – typická grécka vianočná pochúťka pozostáva z lahodných krupicových sušienok tradične ochutených medom, pomarančovou kôrou, škoricou, olivovým olejom a niekedy aj koňakom.

6. Marranitos – tradičná mexická pochúťka pripomínajúca sušienky je vytvarovaná do prasiatka a ochutená zázvorom. Vyrábajú sa z múky, zo škorice, zázvoru, z čierneho korenia, prášku do pečiva, zo sódy bikarbóny, z masla, zo soli, z cukru, melasy, cmaru a vajec.

7. Chocolate chip cookie – klasické americké čokoládové sušienky, zvyčajne podávané k poháru mlieka alebo šálke horúceho čaju či kávy. Sú dobre vyvážené medzi slanou a sladkou chuťou.

8. Speculaas – korenené sušienky vyrábané hlavne v Belgicku a Holandsku. S intenzívnou vôňou škorice, klinčekov, muškátového orieška a zázvoru sa koláčiky tradične pečú v predvečer svätého Mikuláša.

9. Vanillekipferl – vyskytujú sa v Rakúsku, Maďarsku a Nemecku. Tradičné sladké sušienky v tvare polmesiaca pozostávajúce z múky, cukru, masla a vanilky. Sušienky často obsahujú mleté ​​orechy, ako sú lieskové orechy, mandle alebo vlašské orechy.

10. Baci di dama – desiatu priečku obsadili tradičné talianske orieškovo-maslové sušienky s vrstvou čokoládovo-orieškovej nátierky.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti