O čisto ženské kupé je v slovenských vlakoch záujem. Železnice chcú bojovať proti obťažovaniu

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Železnice sa snažia zlepšiť komfort a bezpečnosť cestujúcich. Zavádzajú telové kamery, otvorené vozne aj SBS službu.

Slovenské železnice zaviedli v niektorých vlakoch čisto ženské kupé. Chcú, aby sa cestujúce cítili bezpečne. Predchádzaniu obťažovania a nepríjemného správania slúžia aj kamery a otvorené vozne, ktoré sú už vo vlakoch zavedené. 

K obťažovaniu dochádzalo v minulosti viac aj preto, lebo väčšinou boli vo vlakoch zatvorené kupé. Súčasné vlaky už využívajú skôr iný typ vozidiel.

Dámske kupé sú zaradené vo vybraných expresných vlakoch, ktoré jazdia na najfrekventovanejšej severnej trase z Bratislavy do Košíc. Cestujúci tieto miesta nájdu označené piktogramom.

Sedieť v nich môžu iba ženy, dievčatá a chlapci do 10 rokov. 

Piktogram dámskeho kupé.
Piktogram dámskeho kupé. Zdroj: ZSSK

​„Železničná spoločnosť kladie veľký dôraz na bezpečnosť a komfort svojich cestujúcich,“ uvádza hovorca ZSSK Dominik Drevický. 

O ženské kupé je záujem. „Od začiatku spustenia dámskych kupé, teda za 12 dní, využilo službu vo vybraných vlakoch na expresnej linke Bratislava – Košice viac ako 722 dám. Dokopy sme v dámskych kupé zatiaľ predali takmer 1 100 lístkov,“ priblížil hovorca.

Viaceré spoločnosti pristupujú k snahe spríjemniť ženám cestovanie. Napríklad indická letecká spoločnosť ponúka ženám možnosť vidieť, na ktorom mieste v lietadle sedí iná žena a tak si môžu vybrať sedadlo vedľa nej. 

Reagujú tak na nepríjemné incidenty cestujúcich.

Prečítajte si tiež:

V prípade problému sa obráťte na personál alebo políciu

Ak k obťažovaniu dôjde, cestujúci majú podľa Drevického viacero možností, ako sa brániť. 

„V každom vlaku ZSSK je prítomný vlakový personál, ktorý je zodpovedný za bezpečnosť cestujúcich. V prípade problému alebo konfliktu počas cesty sa tak na neho môžu naši cestujúci kedykoľvek obrátiť,“ radí Drevický. 

Môžu sa tiež obrátiť na políciu na čísle 112. „Cestujúci môžu volať aj na naše Kontaktné centrum na čísle 18 188, kde im naši zamestnanci ochotne pomôžu. Zároveň im v prípade pocitu ohrozenia odporúčame premiestniť do priestoru, kde je viac ľudí, aby neostávali sami,“ dodáva hovorca. 

Železnice tiež zaviedli SBS službu do niektorých vlakov. 

Novinkou je aj nasadenie telových kamier, ktoré nosia sprievodcovia a vlakvedúci.

„Od júna sme začali druhú fázu projektu, počas ktorej nasadzujeme ďalších 180 kamier prevažne na východné a stredné Slovensko. Zvyšné kamery budú v tretej etape zavedené v rámci ostatných lokalít. Cieľom projektu je ochrániť cestujúcich aj vlakový personál pred prípadnými konfliktnými situáciami,“ vysvetľuje Drevický.

Národný dopravca spustil vlakovú linku do Chorvátska a očakáva rekordný záujem. Naznačil to už predpredaj. Pozrite si reportáž:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti