Ako zvládnuť stretnutie so žralokom: Rady skúsených potápačov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Väčšina ľudí má zo žralokov strach, no dvojica potápačov ich vyhľadáva. Odvážlivci zdieľajú skúsenosti a rady ako sa správať, aby stretnutie so žralokom prebehlo bezpečne.

Keď obyčajný človek započuje správu, že sa niekde objavil žralok, tak má tendenciu tam nevycestovať na dovolenku a vyberie si iné more. Potápači Jozef Hoos a Ladislav Nogaček sú však pravý opak.

„Žraloky sú zvedavé, takže väčšinou priplávajú k nám a obzerajú si nás,“ hovorí Ladislav. Spolu s Jozefom vedia, kedy je žralok neškodný a kedy má v pláne zaútočiť. „Keď krúži okolo nás a pohybuje sa pomaly. Pred útokom sa nastraží ako mačka,“ opisujú potápači. Vo filmoch môžeme vidieť scény, kde žralok pláva veľmi rýchlo, no nenechajte sa zmiasť. V skutočnom živote máte čas reagovať.

Prečítajte si tiež:

Bezpečné odtlačenie

„My sa väčšinou dávame do polohy, pri ktorej akoby stojíme vo vode a nemávame rukami,“ opisujú. Ak sa stane, že sa žralok priblíži a je pokojný, tak ho jednoducho odtlačia potlačením do nosa. „Ruku ale nepoužívame, ruka je posledné čo dávate, radšej kameru, baterku alebo niečo čo máte v ruke,“ odporúča Jozef. To žraloka rozruší a odpláva.

Prečítajte si tiež:

Potápanie medzi žralokmi

Jozef a Ladislav žraloky pri potápaní vyhľadávajú. Väčšinou chodievajú do Egypta alebo na Britské ostrovy. Najdôležitejšie je v blízkosti žraloka podľa nich zachovať kľud, nenaťahovať ruky a zostať vo vertikálnej polohe, aby žralok videl, že ste väčší. Chvália prostredie v ktorom sa potápajú a hovoria, že domáci si na čistotu dávajú pozor, lebo odpad je problémom pre morské zvieratá.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti