Šport, z ktorého sa stal životný štýl: Skateboarding dnes prežíva renesanciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Začať vraj môžete v každom veku. Stačí vám k tomu doska na kolieskach, betónová plocha, chuť a odvaha. Skateboarding vznikol pred polstoročím ako zábavka surferov, keď chceli trénovať a práve nemali dosť veľké vlny. Práve zajtrajší dátum je svetovým dňom skateboardingu. Šport, z ktorého sa stal životný štýl sa z Californie postupne dostal aj k nám a dnes prežíva svoju renesanciu. Nadšenci budujú nové skejtparky a vítaný je v nich každý, kto chce zažiť pocit slobody na štyroch malých kolieskach.

Podľa nadšencov skateboardingu je veľkou výhodou tejto aktivity to, že ponúka voľnosť. „Najlepšie na tom celom je, že to môžem robiť kedy chcem a kde chcem,“ uviedol jeden so skateboardistov.

V porovnaní s minulosťou majú týchto možností ešte omnoho viac, stavajú sa nové skateboardingové parky. Najnovšie postaveným je park pod mostom SNP v Bratislave. Prekážky v ňom sú vyššie než v ostatných parkoch, a preto je výborným miestom, kde sa mladí pripravujú na súťaže.

Prečítajte si tiež:

Nielen amatéri

Tomuto športu sa venujú ľudia nielen ako amatéri vo voľnom čase, niektorí z nich sa vypracujú na profesionálnu úroveň. V skateboardingu sa môže nadšenec stať profesionálom dvoma spôsobmi. Prvým je, že preukáže svoje schopnosti na ulici.

„Napríklad keď skateuje zábradlia zo schodov, lavičky alebo múriky. To natočí na video a potom spraví svoju videoprezentáciu,“ uviedol Teodor Kuhn z Asociácie skateboardingu na Slovensku.

Okrem toho sa však môže skateboardista presláviť aj vďaka súťažiam, ktoré sa konajú v rámci Slovenska, ale aj na medzinárodnej úrovni.  

Prečítajte si tiež:

Šport pre každého

Skateboarding je svojou prístupnosťou, tým, že nepotrebujete trénera či nejaké profesionálne vybavenie, otvorený pre všetkých.

Svoje o tom vie aj Rasťo, ktorý sa k tomuto športu sa dostal vďaka svojej dcére. „Povedal som si, že prečo nie. Mojím cieľom je v kľude jazdiť po meste. Je to však trošku strach, obzvlášť pre človeka v mojom veku,“ uviedol v rozhovore.

„Pre tých, ktorí sa tomu chcú začať venovať, odporúčam nájsť si nejaké kľudné miesto. Nech si nájdu nejaký pokojný park, stačí im aj chodník. Takýto park je už pre tých pokročilých a pre začiatočníkov to môže byť náročnejšie,“ poradil skateboardista  Richard.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti