Rakovina krčka maternice môže byť prvá, ktorá bude na Slovensku takpovediac vyhubená

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ročne ju diagnostikujú približne 600 ženám a až 230 z nich jej väčšinou nakoniec podľahne.

Rakovina krčka maternice môže byť prvá, ktorá bude takpovediac vyhubená. Zaočkovanosť detí proti vírusu HPV sa na Slovensku podarilo za dva roky zdvojnásobiť. Odborníci by chceli presadiť preplácanie vakcíny aj pre mladých dospelých.

Ročne ju diagnostikujú približne 600 ženám a až 230 z nich jej väčšinou nakoniec podľahne. Rakovina krčka maternice je na Slovensku druhým najčastejším nádorovým ochorením. Netýka sa však iba žien.

Branislav Chrenka, pediater: „Ja vždy hovorím rodičom chlapcov. Sú niektoré typy rakoviny v oblasti krku a hrubého čreva spojené tiež s týmto typom vírusu.“

Prečítajte si tiež:

​Vakcína proti pohlavne prenosnému papiloma-vírusu je zadarmo pre všetky deti od 12 do 15 rokov. Za dva roky sa vďaka tomu podarilo zaočkovanosť v tejto vekovej kategórii viac než zdvojnásobiť.

Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre pediatriu MZ SR: „Keď sme začínali s 9-valentnou vakcínou, tak tá zaočkovanosť dievčat bola okolo 20% a chlapcov bolo okolo 10 – 12%.“

Dnes je zaočkovanosť medzi 12-ročnými dievčatami okolo 50% na západnom aj strednom Slovensku. Východ mierne zaostáva. Zaočkovanosť u chlapcov je asi o polovicu nižšia. Ak by sa zaočkovanosť podarilo dostať nad 90%, HPV vírus by sme mohli zo Slovenska takpovediac vyhnať.

Soňa Čierniková, Národný onkologický inštitút: „Sa ukazuje aj zo svetových príkladov, že krajiny, ktoré sú s vysokým percentom zaočkovanosti, tak rakoviny súvisiace s HPV teda najmä rakovina krčka maternice sa stáva už raritným ochorením.“

Prečítajte si tiež:

​Očkovanie má zmysel aj u dospelých - tým ju však zdravotné poisťovne zatiaľ nepreplácajú ani čiastočne. Jedna očkovacia dávka stojí 120 eur – potrebné sú tri.

Tomáš Szalay, hlavný lekár BSK, člen zdravotníckeho výboru NR SR (SaS): „Sú krajiny, ktoré tú vekovú hranicu majú posunutú vyššie – čím nechcem nabádať, aby sme začali očkovať v neskoršom veku, ale tí, ktorí sa nestihli zaočkovať v 12 – 14 rokoch alebo nebola tá vakcína dostupná, tak aby mali možnosť.“

V susednom Rakúsku preplácajú poisťovne vakcínu až do 30. roku života. Pediatri chcú do budúcna hovoriť s kompetentnými aj o možnosti preplácať očkovanie rizikovým skupinám či ženám ktoré rakovinu krčka maternice už raz prekonali.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti