Lekárňam opäť chýbajú ďalšie lieky. Niektoré dokonca nemajú náhradu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Môžu tak ohroziť zdravie pacientov.

Lekárňam opäť chýbajú ďalšie lieky. Niektoré dokonca nemajú náhradu! Môžu tak ohroziť zdravie pacientov. Problémom je, že sa to stáva pravidlom.  

Ak sa vám stane, že v lekárni nezoženiete svoje lieky, väčšinou sa vyberiete do inej. Aktuálne to však váš problém nevyrieši. Lekárne totiž hlásia hromadné výpadky – denne otáčajú pacientov najmä s receptmi na antibiotiká.

Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory: „Či už v skupine pre dospelú populáciu vo forme tabliet, alebo pre detských pacientov vo forme sirupov a suspenzií, evidujeme aj nedostatok niektorých antidiabetík, čiže pre pacientov s cukrovkou.“

Okrem toho chýbajú aj mnohé ďalšie medikamenty, ktoré užívajú pacienti s chronickými ťažkosťami. Niektoré sa síce dajú zameniť za liek od iného výrobcu, no neplatí to pre všetky. A práve to môže byť podľa lekárnikov pre pacientov ohrozujúce.

Prečítajte si tiež:

​„Napríklad evidujeme nedostatok liekov, ktoré sa používajú u detských pacientov s ADHD ochorením a tam v podstate tiež nemáte možnosť ani terapeutickej alternatívy,“ dodáva Miroslava Snopková.

Takéto hromadné výpadky však už nie sú žiadnou raritou – naopak, stalo sa to akýmsi pravidlom. Štátny ústav pre kontrolu liečiv tvrdí, že za pravidelné výpadky liekov môže ešte stále pandémia.

Jana Matiašová, hovorkyňa ŠÚKL: „V 90. rokoch väčšina výroby sa presunula do Indie a do Číny a zistili sme počas pandémie, že to nebolo najlepšie riešenie, pretože India zablokovala vývoz účinných látok do Európy.“ 

Európska Únia preto už začala riešiť podporu výroby liekov v Európe. Vypracovala tiež zoznam takzvaných kritických liekov, ktoré by po novom nemali chýbať v žiadnom štáte.

Prečítajte si tiež:

​Ingrid Ludviková, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku: „Zaradenie lieku do tohto zoznamu znamená, že je mimoriadne dôležité jeho nedostatku predísť, pretože jeho nedostupnosť by mohla pacientov citeľne poškodiť.“

Prvotný zoznam kritických liekov obsahuje asi 200 liečiv, ktoré sú ťažko nahraditeľné. Ide napríklad o inzulín, warfarín, heparín, ale aj rôzne antibiotiká a cytostatiká. Štátny ústav pre kontrolu liečiv  ubezpečuje, že dovtedy nám v prípade dlhodobejších výpadkov  pomôžu okolité štáty.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti