Slovák, ktorý zradil svoju krajinu a bojoval za Rusko, chce čeliť spravodlivosti. Polícia ho však nezháňa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Paradoxne ho nedávno stíhali, vtedy si vyšetrovatelia mysleli, že bojuje za Ukrajinu.

Priznal sa, že bojoval za Rusov. Naša polícia ho zatiaľ neobvinila. Paradoxne ho nedávno stíhali, vtedy si vyšetrovatelia mysleli, že bojuje za Ukrajinu.

Slovák, ktorý zradil svoju krajinu, chce doma čeliť spravodlivosti, no polícia ho nezháňa.

Je to už niekoľko týždňov, čo polícia disponuje informáciou, že na Ukrajine bol zajatý Slovák v službách ruskej armády Jaroslav Halajčík. Ukrajincom sa vzdal na frontovej línii na Donbase.

Služba v cudzom vojsku je trestný čin, za ktorý môžete skončiť v base na osem rokov. Samotný Halajčík tvrdí, že sa chce vrátiť domov a čeliť trestnému stíhaniu.

To voči nemu košickí policajti aj viedli. Vtedy, keď si mysleli, že bojuje za Ukrajinu. Keď im však Ukrajinci oznámili, že takého človeka vo svojich radoch nemajú, tak trestné stíhanie zastavili.

Prečítajte si tiež:

Iná odpoveď

Keď sme sa policajtov pýtali, či ho po nových dôkazoch, ako je najmä samotné video Halajčíka, v ktorom sa priznáva k službe v ruskom vojsku plánujú obviniť, odpísali, že informácie o jeho konaní môžu nepriaznivým spôsobom zasiahnuť do práv dotknutej osoby. Preto nám k nemu viac informácií neposkytli.

O pár dní neskôr sme zopakovali otázku znova, už s iným výsledkom.

„Môžeme potvrdiť, že polícia sa prípadom zaoberá, zatiaľ nebola obvinená žiadna osoba," uviedla hovorkyňa KR PZ v Košiciach Lenka Ivanová.

To aj napriek tomu, že sa Halajčík priznal a sám deklaroval, že je pripravený čeliť trestnému stíhaniu. Novinár a spisovateľ Tomáš Forró nám prezradil, že neochotu vyšetrovať žoldnierov v službách Ruska zažil už viackrát.

„Dokonca pred niekoľkými rokmi ma chránila polícia, pretože takíto nejakí ľudia sa bavili o tom, že ma chcú zavraždiť. Naďalej sú na slobode a polícia by ma radšej aj ďalej chránila, než by ich mali postaviť pred spravodlivosť," vysvetľuje.

Vrahom je pritom aj samotný Halajčík. Dvadsať rokov dozadu zavraždil ešte ako tínedžer vlastnú 19-ročnú sesternicu. Ak by ho dnes Ukrajinci prepustili, môže sa vrátiť domov ako slobodný muž.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti