Blíži sa ďalšia vlna saharského prachu. V týchto častiach Slovenska ho spadne najviac

Blíži sa ďalšia vlna saharského prachu. V týchto častiach Slovenska ho spadne najviac
Saharský prach. Zdroj: Shutterstock.com/Lancho

Slovensko len cez víkend zasypal prach zo Sahary a opäť sa ho nezbavíme. V najbližších dňoch totiž príde jeho ďalšia vlna, najvýraznejšie potrápi tieto lokality.

Mnohí vodiči si v posledných dňoch opäť našli zašpinené autá. Na svedomí to má znovu saharský prach, ktorý sa dostal na naše územie.

„Prvá vlna prišla v stredu (19. 6.), no druhá, výraznejšia, v piatok (21. 6.). Jej hodnoty sa blíži k tým, aké sme na Slovensku zaznamenali počas veľkonočných sviatkov,“ uviedol na úvod pre TVNOVINY.sk meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Peter Hrabčák.

Dodal, že kým vtedy bolo maximálny útlm optickej hrúbky aerosólov približne na úrovni 60 percent, v sobotu 22. júna to bolo cca 50 percent.

„Ľudia si v piatok aj v sobotu mohli všimnúť, že obloha bola veľmi bledá pre vysoký obsah saharského prachu,“ spresnil odborník.

Hrabčák hovorí, že v najbližších hodinách sa ešte kde-tu môžu vyskytovať zvyšky tejto piatkovej vlny, no ide o zanedbateľné množstvá.

Prečítajte si tiež:

Príde ďalšia vlna

Ak ste sa po týchto správach nádejali, že si konečne pôjdete umyť auto, zrejme vás nepotešíme. Saharský prach sa totiž opätovne prihlási o slovo.

„Podľa modelov sa v centrálnom Stredomorí nachádzajú výraznejšie mračná prachu. Tie by mali postupovať na sever, až zavítajú aj na Slovensko. Dôjde k tomu zo stredy (26. 6.) na štvrtok (27. 6.),“ prognózuje meteorológ.

Jedinou útechou azda je len to, že sa nezopakuje situácia z minulého týždňa.

„Tentoraz by malo ísť o menšie množstvo ako naposledy, no zrejme ho spozorujú ľudia naprieč celým Slovenskom.“

Hrabčák však na záver upozornil na lokality, kde ho s najväčšou pravdepodobnosťou spadne najviac.

„Vzhľadom na posun z južnej Európy saharský prach najvýraznejšie potrápi ľudí na juhu Slovenska, predovšetkým v oblasti Podunajskej nížiny a Žitného ostrova,“ uzavrel.

Pozrite si predpoveď počasia na najbližšie dni:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti