Zahraničný portál zostavil rebríček najhorších slovenských jedál. Pozrite sa, ktoré sa tam dostali

strapačky
Do zoznamu najhorších slovenských jedál sa zaradili aj strapačky. Zdroj: Profimedia.sk

Rebríček je vytvorený na základe hodnotení svetových gurmánov. Prekvapí vás, čo zaradili do zoznamu.

Medzinárodný kulinársky web Taste Atlas uverejnil rebríček šestnástich najhoršie hodnotených slovenských jedál. Nachádzajú sa v ňom viaceré unikáty, ako napríklad tradičné bratislavské rožky, bryndzové pirohy či treska.

Zoznam je zostavený na základe hodnotení tisícov gurmánov. Poradie sa priebežne mení.

Smotanová nátierka

Prvým najhoršie hodnoteným jedlom je prekvapivo smotanová nátierka, ktorá je kombináciou kyslej smotany, sušeného mlieka a cmaru. Používa sa ako krémová náhrada masla a poznáme niekoľko variant ochutených napríklad bylinkami, cesnakom, šunkou či paprikou. Keďže získala najhoršie hodnotenie, teda 2,8 hviezdičiek z piatich, zrejme nechutí všetkým.

Prečítajte si tiež:

Ryžový nákyp

Jedlo školských čias. Sladká ryža uvarená v mlieku v kombinácii so žĺtkom, cukrom, maslom, vanilkou a vyšľahanými bielkami doplnená ovocím, je známa asi každému Slovákovi či Čechovi. Podáva sa zvyčajne ako hlavný chod. Nákyp získal hodnotenie tri hviezdičky z piatich.

Kokosové ježe

Často zdobia stôl počas vianočných alebo veľkonočných sviatkov. Web uvádza, že sú pôvodom z Chorvátka, no na Slovensku sú dlhodobo obľúbené. Ide o jemné cesto máčané v čokoláde a posypané sušeným kokosom. Ak sa pripravia dobre, sú jemné a vláčne. Podobný zákusok existuje aj v Austrálii a na Novom Zélande, je známy ako lamington. Rozdiel je v tom, že sa pripravuje ešte aj s vrstvou džemu. Kokosové ježe získali 3,3 hviezdičky.

Prečítajte si tiež:

Demikát

Slovenský skvost, ktorý nesmie chýbať v žiadnej poctivej kolibe. Tradičná polievka je pripravená z bryndze, smotany a vajec. Niekto pridáva vývar, cesnak či cibuľu a zemiaky. Typicky je ochutená čiernym korením, rascou a mletou červenou paprikou. Pre nezvyčajnú a výraznú chuť bryndze ju ľudia buď milujú, alebo nenávidia. Získala 3,5 hviezdičky.

Veka

Toto pečivo poznáme predovšetkým z narodeninových osláv. Pripravuje sa z kysnutého pšeničného cesta. Podľa webu je podobná francúzskej bagete, ale má odlišný tvar. Dostala hodnotenie 3,6 hviezdičky.

Prečítajte si tiež:

Fliačky s kapustou

Ďalšie jedlo, ktoré mnohí poznajú zo školskej jedálne. Najlepšie však bezpochyby chutí priamo od babky. Pôvodne ide o rakúske jedlo s českým pôvodom, no udomácnilo sa aj u nás. Cibula, kapusta, cukor, cestoviny. Jednoduché, lacné a rýchle. Podľa gurmánov však asi nie chutné, keďže získalo status šiesteho najhoršieho slovenského jedla s hodnotením 3,6 hviezdičky.

Bryndzová nátierka

Ďalší pokrm z bryndze si nezískal srdce gurmánov. Je doplnená maslom a dochucuje sa čerstvou mletou paprikou, cibuľou a rascou. Niekto pridáva aj horčicu, čierne korenie či bylinky. Pre svoju prítomnosť v tradičnej maďarskej a rakúskej kuchyni sa predpokladá, že vznikla v období rakúsko-uhorskej monarchie. Dnes sa objavuje v mnohých obmenách vo viacerých európskych krajinách. Vo svete je známa ako liptauer a získala 3,6 hviezdičky.

Prečítajte si tiež:

Karbonátky

Nejde iba o typicky slovenské jedlo, v rôznych obmenách ich pozná takmer celý svet. Zastúpenie majú aj v slovenskej kuchyni, avšak skôr pod pojmom fašírky. Tento mäsový pokrm sa umiestnil na ôsmom mieste s hodnotením 3,7 hviezdičky.

Strapačky

Ďalšie jedlo zo školských čias a ďalšia kapusta. Opäť je rýchle, jednoduché a pozostáva z lacnejších surovín. Skončilo na deviatom mieste s hodnotením 3,7 hviezdičky.

Prečítajte si tiež:

Medvedie labky

Desiatku najhorších jedál uzatvárajú sladké medvedie labky, ktoré sú typické najmä v období Vianoc. Na prípravu sú jednoduché, stačí múka, maslo, vajcia, cukor, kakao a orechy. Na záver sa zvyknú poprášiť práškovým cukrom. Toto jedlo získalo 3,7 hviezdičky.

Na zozname ja ďalej týchto šesť jedál v tomto poradí: žemlovka, treska, makovník, bryndzové pirohy, laskonky, bratislavské rožky.

Síce sa ocitli na zozname najhorších slovenských jedál, no u nás majú priam historický význam. Receptúra legendárnych bratislavských rožkov siaha ďaleko do minulosti. Pozrite si archívnu reportáž z Reflexu: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti