Niekde sa už tešia, inde stále čakajú. Nemocnice v Považskej Bystrici a Nitre chystajú veľkú rekonštrukciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niekde sa tešia, inde čakajú. Nemocnice v Považskej Bystrici a v Nitre chystajú veľkú rekonštrukciu dôležitých oddelení, aby ľuďom mohli poskytovať kvalitné služby. Kým v župnej už s prácami začali, štátnu stále brzdí financovanie.

V považskobystrickej nemocnici začali rekonštruovať a modernizovať Jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) na internom oddelení a aj oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny, takzvané ARO.

„Nové elektrorozvody, nové kúrenie, nová klimatizácia, vzduchotechnika. V podstate na tomto priestore zostane pôvodná len obvodová konštrukcia, nosné piliere,“ uviedol zástupca zhotoviteľa stavby Miloš Samul.

„Tieto priestory už aj morálne a čiastočne aj hygienicky nespĺňali normy, ktoré teraz sú nastavené,“ uviedol riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica Igor Šteiner.

Prečítajte si tiež:

Zmeny financujú z Plánu obnovy

Priestory vybavia najmodernejšou technikou. Podarí sa im navýšiť aj kapacitu lôžok na oboch oddeleniach, a to zo šesť na osem.

V minulosti sa im stávalo, že najťažšie stavy museli pre nedostatok miesta prevážať do okolitých nemocníc.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška podotýka podotýka, že si nemocnica podala žiadosť z Plánu obnovy. Uspela a získala tak prostriedky vo výške takmer päť miliónov eur bez DPH.

Rekonštrukcia oboch oddelení by mala byť hotová do konca budúceho roka.

Prečítajte si tiež:

V Nitre stále čakajú

V Nitre už pár mesiacov mali stavať moderný urgentný príjem, pričom prvých pacientov chceli ošetriť budúci rok. Mali projekt i stavebné povolenie.

„Aktuálne sme v štádiu, že čakáme na finančné krytie pre zahájenie nového verejného obstarávania na zhotoviteľov,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Kubinec.

Spolu s urgentom mali v nitrianskej nemocnici vybudovať aj heliport pre záchranárske vrtuľníky. Stavať zatiaľ nebudú ani ten, a tak stroje budú naďalej pristávať na provizórnej ploche.

„Táto situácia nás mrzí, pretože často vozíme pacientov, ktorí smerujú na urgentný príjem, a v takomto prípade sa naozaj stráca časový benefit leteckej prepravy,“ skonštatovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Zuzana Hopjaková.

V štátnej nemocnici aktuálne prerábajú za peniaze z Plánu obnovy iba budovu starej kardiológie. O rok a pol tam bude nová očná klinika.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti