Pribúdajú agresívni pacienti. Niekde zdravotníkom ponúkajú kurzy obrany, oni však trvajú na inom riešení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deň čo deň chodia do práce s obavami. Netušia, kto príde a ako to dopadne. Práca zdravotníkov najmä na urgentných príjmoch si až príliš často vyžaduje zásah polície. Žiadajú preto zvýšenú ochranu.

Dohru bude mať aj hororová víkendová služba na bratislavských Kramároch. Zdeněk (43) v sobotu agresívne napadol najskôr pacienta na vozíku a neskôr bil hlava-nehlava aj sestričku a záchranára na urgentnom príjme.

Dôvodom malo byť, že sa mu nechcelo čakať na ošetrenie. Odvtedy je v policajnej cele.

Prečítajte si tiež:

„Zo strany vyšetrovateľa bolo v tejto súvislosti vznesené obvinenie z trestného činu výtržníctva spáchaného na chránenej osobe v súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví spáchaného na chránenej osobe,“ uviedla polícia.

Ich kolegom sa zase jeho príbuzní vyhrážajú fyzickou likvidáciou. Pre páchateľa žiada vyšetrovateľ väzbu. Nejde však o raritný prípad.

Kurzy obrany pre zdravotníkov

„Najnovší prípad sa odohral začiatkom júna v areáli nemocnice v Rimavskej Sobote, kde príbuzní pacienta napadli primára interného oddelenia,“ uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory Jaroslav Šimo.

Zvýšený počet útokov zaznamenali aj v nemocnici v Banskej Bystrici. Tam sa bezpečnosť rozhodli vyriešiť po svojom. Zamestnanci mali možnosť zúčastniť sa na kurze asertívnej komunikácie a deeskalácie konfliktov ako aj kurze šetrnej sebaobrany.

„Tadiaľto cesta nevedie. Nevedie cesta v organizovaní kurzov obrany pre zdravotníkov, ani že sa posilní SBS niekde v nemocnici,“ vraví Šimo.

Prečítajte si tiež:

Požadujú rozšírenie ich ochrany

Zmena musí podľa zdravotníkov prísť zhora. Aj keď majú od roku 2017 štatút chránenej osoby, platí to len v prípade, že na nich niekto zaútočí počas výkonu ich práce. Čoraz viac sa však stretávajú s vyhrážkami, že si na nich počkajú mimo nemocnice.

Ak totiž zdravotníka napadne niekto po službe alebo mimo nemocnice, môže sa to skončiť len ako priestupok.

„A my to chceme rozšíriť tak, že napríklad keď ja pôjdem po nočnej službe domov a ten nespokojný pacient ma napadne na ulici, ale súvisí to s tým poskytovaním, ktoré bolo počas nočnej služby, aby sa aj na takúto situáciu vzťahoval ten štatút chránenej osoby,“ vysvetľuje poradca prezídia Slovenskej lekárskej komory Robert Vetrák.

Ministerka zdravotníctva už tému ochrany zdravotníkov otvorila na rokovaní rady vlády pre prevenciu kriminality. „Preto sme navrhli zvýšenie sankcií za útoky na zdravotníkov,“ uviedla Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti