Vnútro Starej Tržnice vyplnia tri monumentálne Bubliny ako symboly spojenia, krehkosti, spolupráce a rozmanitosti

Bubliny Lousyho Aubera v Starej tržnici.
Bubliny Lousyho Aubera v Starej tržnici. Zdroj: Biela noc

Ponorte sa do súčasného svetového umenia. Stará Tržnica pozýva na otvorenie výstavy slovenského umelca Lousyho Aubera.

Vnútro Starej Tržnice vyplnia tri monumentálne Bubliny. Bubliny, ako symboly spojenia, krehkosti, spolupráce, rozmanitosti. Bubliny, ktoré prinášajú dôležitý odkaz spolupatričnosti v dnešnej pohnutej spoločenskej atmosfére.

Lousy Auber využil staré teplovzdušné balóny, ktoré  dostali novú funkciu imerzívnej inštalácie vytvorenej pre túto príležitosť.

Mäkkosť materiálu a vzdušnosť formy navodzujú atmosféru bezpečia, úkrytu, intimity ako symbol našich sociálnych bublín.

Jednotlivé bubliny sú prepojené, rovnako ako sa prepájajú aj naše interakcie, postoje a názory v každodennom živote.

 Architektúra Starej Tržnice sa opäť dostáva do priameho dialógu s dočasnou architektúrou diela, ako aj so samotnými návštevníkmi, ktorí sa stávajú jeho aktívnou súčasťou.

Tekutosť materiálu podnecuje hru a fyzickú interakciu návštevníkov medzi sebou ako aj s dielom samotným. Pohyb divákov vytvára hru s prudením vzduchu, kde následne jednotlivé bubliny menia svoju formu a tvar a inštalácia sa tak stáva živou hmotou v neustálom pohybe.

Presklenná architektúra Tržnice a priepustnosť materiálu recyklovaných balónov umožňuje zaujímavé svetelné scény ako výrazný prvok dotvárania celkovej atmosféry. 

Pocit kontemplácie, harmónie a slobody tiež podčiarkuje autorská hudba, ktorá vznikla namieru tejto inštalácii z dielne Jonatána Pastirčáka.

Inštalácia otvára otázku privátneho a verejného priestoru, a vzťahu medzi individualnym a kolektívnym zážitkom.

Netradičné prostredie v Bublinách počas celého leta vytvorí priestor pre rôznorodý program od komunitných iniciatív, po hudobne či tanečné performance, workshopy, autorské čitania, výstavy, koncerty a otvorí sa tak širokému spektru umeleckých žánrov a spoluprác ako symbol inklúzie a otvorenosti.

Lousy Auber

Slovenský fotograf a multimediálny umelec Lousy Auber je okrem svojej fotografickej tvorby známy práve monumentálnymi realizáciami vo verejnom priestore.

Má za sebou viaceré inštalácie v rámci festivalu Biela noc a Grape, kde pracoval s efemérnymi dielami a témou recyklácie.

Významným dielom je umelecký zásah do fasády hotela Kyjev na Kamennom námestí, kde vizuálna hra s rigidnou  monumentálnou fasádou výrazne zmenila  vizualitu Kamenného námestia.

Otváracie hodiny:

Nedeľa - Piatok: 14:00 - 21:00

Okrem sobôt a 3.7. a 4.7.

Posledný vstup bude možný o 20:30, vstup je voľný do naplnenia kapacity, nie je potrebná žiadna rezervácia ani predpredaj.

Bubliny budú otvorené pre verejnosť od 28. júna do 30. augusta 2024.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti