Doktor Bukovský o energetický nápojoch: Po jeho slovách ich prestanete piť

Energetické nápoje
Zdroj: Shutterstock.com

Bukovský v Teleráne prezradil aj to, prečo je pre naše telo dobrá aj bezkofeínová káva.

Odborník na výživu a lekár Igor Bukovský pravidelne v Teleráne prezentuje poznatky zo sveta zdravia, ktoré publikovali jeho kolegovia. Najnovšie zistenia sa týkajú kávy, energetických nápojov a spánku.

O nápoji, bez ktorého mnohí ani nevstaneme z postele, vedci zistili, že aj bezkofeínová verzia kávy má pozitívne účinky na náš organizmus. Netýka sa to ale tehotných žien a ľudí, ktorým kofeín spôsobuje bolenie hlavy, búšenie srdca a zvýšenie krvného tlaku.

"Tmavá pražená a bezkofeínová káva má pozitívne účinky na prevenciu rizika pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Pozitívne látky vznikajú pri jej pražení," povedal.

TIP: Káva s mliekom a oriešky na raňajky? Dr. Bukovský tvrdí, že telu neškodia

Naopak, pitie energetických nápojov na naše telo až tak dobre nevplýva. Podľa Bukovského najnovší výskum zistil, že poldruha hodiny od ich užitia sa v našom tele zužujú cievy a zhoršuje sa prekrvenie. "Môže to byť príčina, prečo sa u ľudí, ktorí sa doslova nalejú takýmito stimulantmi, prejaví infarkt," zdôraznil.

Zdroj: Monkey Business Images/shutterstock.com

Iste viete, že vedomé oberanie sa o spánok nám všetkým spôsobuje ťažkosti. Sme malátni, podráždení a nervózni. "Dnes vieme, že tieto prejavy sú spôsobené aj tým, že sme počas spánku dehydratovaní. Počas toho osemhodinového sa až ku koncu vyplavuje látka, ktorá reguluje našu dehydratáciu, pocit smädu a močenie. Keď si spánok skrátime na šesť hodín, tak sa nám jej v tele vytvorí menej a sme dehydratovaní. Ak sa už oberáme o spánok, mali by pred ním zvýšiť príjem tekutín," dodal Bukovský.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti