Plagiátorstvo je podľa študentov UMB bežnou praxou aj na iných školách

Právnická fakulta UMB.
Zdroj: TV Markíza

Učitelia hovoria o strate akademickej cti.

Banskobystrická Univerzita Mateja Bela hľadá plagiátorov. Vytvorila komisiu, ktorá preskúma podozrenia z odpisovania rigoróznych prác. Študenti nám ale povedali, že plagiátorstvo je podľa nich bežnou praxou aj na iných vysokých školách.

Učitelia hovoria o strate akademickej cti. Knižnica UMB má totiž dve práce s rovnakým názvom, podľa Denníka N majú identické obsahy, líšia sa iba v slovoslede. "Myslím si, že viacero ľudí takto poprechádzalo a nemyslím len našu univerzitu. Celkovo slovenské školstvo nie je nastavene na to, aby ľudia mohli poctivo všetko prejsť," myslí si nami oslovená študentka.

Verejná správa a jej charakteristické črty. Za prácu s takýmto názvom dostal predseda parlamentu Andrej Danko titul doktora práv. Rok po ňom však napísal iný právnik prácu s rovnakým názvom. Tá je však teraz v univerzitnej knižnici verejne nedostupná.

„Študenti sa ma pýtali aj na rigoróznu prácu. Priznám sa, že v tejto téme som sa už úplne stratil. Jasne som povedal, že akademická sloboda so sebou nesie aj zodpovednosť," vyhlásil prezident Andrej Kiska.

Podľa vyjadrenia podpredsedu akademického senátu Jozefa Michala Mintála chce akademická obed navrátiť etiku a otvorenosť do tejto diskusie.

Podozrenie z plagiátorstva na právnickej fakulte preto preverí deväťčlenná komisia. Zástupcovia fakúlt aj študentov začnú pracovať dnes, výsledky predložia akademickému senátu najneskôr 11. januára „Cieľom komisie bude zodpovedať otázky, či aj proces zneprístupňovania a podozrenia na plagiátorstvo sú odôvodnené," dodal Mintál.

„Myslím si, že to nie je jediný prípad. Deje sa to aj na iných školách. Smutné je aj to, keď sa to stane v najvyššej politike," zdôraznila študentka UMB.

Téme sa venovala Martina Kašiarová.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plagiátorstvo

Dôležité udalosti