Pre Tisovu ulicu vo Varíne na ňu ľudia útočili, o to viac nechcela ustúpiť. Ticháková: Chcela som bojovať ďalej

Pre Tisovu ulicu vo Varíne na ňu ľudia útočili, o to viac nechcela ustúpiť. Ticháková: Chcela som bojovať ďalej
Zdroj: TASR - Miroslava Mlynárová, Jakub Kotian

Bola jedinou obcou na Slovensku, ktorá mala ulicu pomenovanú po prezidentovi vojnového Slovenska Jozefovi Tisovi. Jej názov sa však po vyše 30 rokoch zmení. K tomu by však nedošlo bez odhodlania a bojovnosti Lenky Tichákovej.

Ulicu v obci Varín neďaleko Žiliny pomenovali po Jozefovi Tisovi v roku 1993.

Celá kauza odštartovala zhruba pred piatimi rokmi, keď sa vtedajšia obecná poslankyňa Lenka Ticháková začala o problematiku intenzívne zaujímať a vynaložila nemalú snahu o zmenu názvu ulice.

Sama totiž na Ulici Dr. Jozefa Tisu bývala. Nechcela mať v občianskom preukaze adresu bydliska pomenovanú po vojenskom zločincovi.

Obec ju mala po ňom pomenovanú ako jediná na Slovensku. Okrem iného bol názov aj nesprávne vyskloňovaný. 

Prečítajte si tiež:

Referendum

Prvotný impulz s návrhom o zmenu prišiel po tom, čo sa na obecnom zastupiteľstve stretla s ľahostajnosťou. Preto požiadala dve štátne inštitúcie Ústav pamäti národa a Historický ústav Slovenskej akadémie vied, aby jej vypracovali odborné stanoviská k osobe Jozefa Tisa. Následne ich poslala poslancom a vedeniu obce. 

Pre pandémiu covidu-19 sa však Tichákovej úsilie na istý čas pozastavilo.

Stretnutie obecného zastupiteľstva v roku 2021 sa zmenilo na presilu ostatných proti nej.

Ticháková pre TVNOVINY.sk uviedla, že práve to ju naštartovalo. „Keď na mňa tak veľa ľudí útočilo, tak som si povedala, že neustúpim,“ hovorí, že chcela bojovať ďalej. 

Poslanci trvali na tom, aby o názve rozhodlo miestne referendum alebo súd. 

Obyvatelia obce v roku 2022 hlasovali o premenovaní v miestnom referende. To však nebolo právoplatné, pretože sa ho zúčastnilo len 47,13 percenta oprávnených voličov.

Navyše za bolo len 360 obyvateľov a proti hlasovalo 1053 obyvateľov obce. „Každý tretí z tritisíc oprávnených voličov chcel, aby Tisova ulica vo Varíne zostala.

Prečítajte si tiež:

Tradované názory v rodinách

Prečo vyše tisíc obyvateľov hlasovalo proti premenovaniu sme sa pýtali Ústredného zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Podľa nich nejde len o nevedomosť či nevzdelanosť ľudí. Myslia si, že za tým môžu byť tradované názory v miestnych rodinách. 

Pred dvomi rokmi sa totiž zúčastnili odhalenia pamätnej tabule židovských rodín, ktoré boli odvlečené z Varína. V dave ľudí započuli: „Aj tak moja babka tvrdí, že Tiso bol dobrý človek.“ 

Osobné svedectvá predošlých generácií tak môžu prevážiť fakty. „Morálna autorita v rámci rodiny je zjavne presvedčivejšia,“ hovorí predseda zväzu Richard Duda.

Prečítajte si tiež:

Súd rozhodol po dvoch rokoch

V roku 2022 podal prokurátor Generálnej prokuratúry Peter Mihál žalobu na žilinský krajský súd. Urobil tak po tom, ako obecné zastupiteľstvo nevyhovelo protestu prokurátora, ktorý navrhol zrušiť alebo zmeniť názov ulice. Spis sa presunul na Správny súd do Banskej Bystrice.

V kauze však rozhodol až po dvoch rokoch a v stredu (27.6.) žalobe vyhovel. Rozhodol, že všeobecne záväzné nariadenie v časti, kde určuje názov Ulice Dr. Jozefa Tisu, nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení. 

Poslanci obecného zastupiteľstva budú musieť zmeniť názov ulice do šiestich mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.

Tichákovú teší že zvíťazil nielen zákon, ale aj morálka. Priznáva však, že nečakala, že prípad skončí až pred súdom. Za jej neúnavnú snahu jej bolo ešte v roku 2021 udelené ocenenie Biela vrana. „Pátrala v archívoch, získala stanovisko historikov, robila osvetu a tlačila na zmenu, V obci čelí urážka, presile a nepochopeniu,“ uviedol vtedy web významného slovenské ocenenia.

Podľa ústredného zväzu sa z morálneho problému stal právny problém. „Je nám veľmi ľúto, že otázka svedomia a morálky sa musí riešiť prostredníctvom litery zákona,“ doplnil Richard Duda.

Prezident vojnového Slovenska Jozef Tiso stál za deportáciou desaťtisíce občanov a v roku 1947 bol odsúdený na trest smrti. Po roku 1989 sa stal symbolom pre nacionalistické krajne pravicové strany. 

Rodný dom Jozefa Tisa rozdeľuje obyvateľov Bytče. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti