Zoznam 57 železničných staníc, ktoré sa zmenia k lepšiemu

Vizualizácia železničnej stanice v Košiciach - 4
Zdroj: panoramake.sk

A zmeny pocítite aj vo vlakoch.

A je tu dobrá správa pre ľudí, ktorí cestujú vlakom. Rezort dopravy začne od januára s postupným zavádzaním štandardov vlakovej dopravy. „Štandardy zvýšia nielen úroveň cestovania vo vlakoch, ale zlepšia aj situáciu na železničných staniciach," povedal minister doprav Ján Počiatek. Chce, aby ľudia cestujúci vlakom boli spokojní.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Tieto zmeny sa nateraz týkajú 57 železničných staníc, kde zmeny nastanú prioritne. Napríklad priestory staníc budú osvetlené najmenej 30 minút pred príchodom vlaku a najmenej 15 minút po jeho odchode. Stanice so zavedenou pitnou alebo úžitkovou vodou musia mať pre cestujúcich dostupné splachovacie toalety.

Zoznam 57 miest, kde budú zavádzať štandardy


OR Košice
OR Zvolen
OR Žilina
OR Trnava
Čierna nad Tisou
Zvolen os. st.
Žilina
Bratislava hl. st.
Košice
Banská Bystrica
Čadca
Trnava
Haniska pri Koš.
Levice
Kraľovany
Bratislava N. Mesto
Bánovce nad Ondavou
Lučenec
Púchov
Bratislava-Petržalka
Humenné
Brezno
Trenčianska Teplá
Devínska Nová Ves
Prešov
Fiľakovo
Trenčín
Galanta
Kysak
Horná Štubňa
Liptovský Mikuláš
Komárno
Michaľany
Jesenské
Oravský Podzámok
Kúty
Poprad - Tatry
Kozárovce
Ružomberok
Nitra
Margecany
Kriváň
Vrútky
Nové M. n/Váhom
Spišská Nová Ves
Úľany n/Žitavou
Nové Zámky
Slovenské Nové Mesto
Štúrovo
Mníšek nad Hnilcom
Dunajská Streda
Plešivec
Jablonica
Rožňava
Nováky
Slanec
Prievidza
Starý Smokovec
Topoľčany
Trebišov
Vranov nad Topľou

Starať sa bude treba aj o exteriér staníc, prevádzkovateľ bude musieť odstraňovať škvrny, hrdzu či grafiti. Súčasťou zmien bude aj rozdelenie nástupíšť na sektory A, B a C, čo umožní cestujúcim rýchlejšie nájsť „ten svoj" vozeň.

Zdroj: panoramake.sk

Krajšie kupé, voňavé WC a klimatizácia

O pohodlie cestujúcich budú postarané aj vo vlakoch. Kontrolovať bude dodržiavanie povinnosti prepravcov zabezpečiť, aby teplota v interiéri vozňov neklesla nikdy pod 18 °C.

Od začiatku roka železničiari zabezpečia, aby v horúčavách s teplotou viac ako 30 stupňov fungovala vo vlakoch klimatizácia. Rovnako budú povinné vo vozňoch 1. triedy fungujúce zástrčky. klimatizáciou garantovanú teplotu o päť stupňov nižšiu ako vonku.


Železniční dopravcovia budú dbať na to, aby sa z toaliet nešíril nepríjemný zápach. Najneskôr do roka by mala v každom vozni osobáku fungovať minimálne jedna toaleta počas celej cesty. Má tam byť umývadlo s vodou, mydlo, toaletný papier a utierky.

Cyklisti a wifi

Od nového roka musí byť na každých 50 sedadiel regionálneho osobného vlaku a na každých 100 sedadiel diaľkového osobného vlaku vytvorená možnosť prepraviť bicykel. Štandardy pamätajú aj na internetové pripojenie vo vlakoch.

Už od roku 2015 bude dostupné bezplatné wifi vo vozňoch 1. triedy vnútroštátnych rýchlikov na trati Bratislava - Žilina - Košice, informuje hovorca rezortu Martin Kóňa.

BRATISLAVA/SITA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti