Slováci prispeli na pomoc košickej neonatológii tisíce eur. Dobrú správu teraz oznámil aj rezort zdravotníctva

Slováci prispeli na pomoc košickej neonatológii tisíce eur. Dobrú správu teraz oznámil aj rezort zdravotníctva
Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny v Košiciach Zdroj: TASR - Roman Hanc

Slováci prispeli už tisícky eur. A teraz oznámilo dobrú správu aj ministerstvo zdravotníctva.

Zatekajúce okná, holuby či stiesnené priestory. Taká je realita na oddelení košickej detskej nemocnice, kde liečia najvážnejšie stavy novorodencov z celého východného Slovenska. 

Na tento stav dlhodobo upozorňovala primárka Vanda Chovanová. Pomoc však neprichádzala, a tak sa rozhodla konať. Primárka ako riaditeľka neziskovky, ktorá na oddelení pôsobí, založila verejnú zbierku.

Slováci prispeli už tisícky eur. A teraz oznámilo dobrú správu aj ministerstvo zdravotníctva.

Prečítajte si tiež:

Viac než 300-tisíc eur

Toto oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny patrí pod Detskú fakultnú nemocnicu Košice (DfN KE), ktorá si prenajíma priestory od Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Táto skutočnosť komplikuje možné investície.

„Naša nemocnica, teda Detská fakultná, nás nemôže rekonštruovať a UNLP má dosť svojich problémov, čo potrebujú riešiť, takže určite nezačnú u podnájomníka,“ vysvetlila primárka.

Do verejnej zbierky sa zapojilo už viac ako 12-tisíc ľudí a zatiaľ sa vyzbieralo 329 740 eur. Z týchto peňazí chcú vymeniť okná na celom oddelení a vytvoriť pre mamičky prostredie, ktoré bude pripomínať byt. S ich bábätkami tam niekedy trávia celé mesiace. Primárka darcom ďakuje. 

Prečítajte si tiež:

Dobrá správa z ministerstva

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) v utorok oznámila, že vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.

„Nadstavba za takmer 36 miliónov eur umožní rekonštrukciu zastaraných budov, do ktorých sa neinvestovalo posledných 40 rokov,“ uviedla ministerka.

Projekt má za cieľ zrekonštruovanie zastaraných budov, zlepšenie klinických a technicko-prevádzkových procesov, ako aj podmienok pre pacientov a personál.

Začiatok výstavby je plánovaný na december 2025 a ukončenie na jún 2028.

Prečítajte si tiež:

Diskutovali aj o zbierke

Ministerka uviedla aj to, že sa v júni v Košiciach osobne stretla a rokovala s primárkou Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Vandou Chovanovou.

Diskutovali spolu aj o organizovanej zbierke.

„Spolu s vedením nemocnice sme vyjadrili ochotu a vôľu komunikovať pri hľadaní riešení na zlepšenie podmienok pre detských pacientov a ich rodičov. Dôkazom toho bola prezentovaná informácia o plánovanej prestavbe a nadstavbe DfN KE. Pani primárka tento náš prístup privítala a ocenila,“ uviedla ministerka.

Viac o zbierke na rekonštrukciu priestorov pre predčasniatka sa dozviete v nasledujúcej reportáži: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti