Univerzity v Bratislave si zvolili nových rektorov. Števček porazil Masarika

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Svoje funkcie budú zastávať od 1. februára.

Novým rektorom Univerzity Komenského (UK) v Bratislave bude právnik Marek Števček. Vo voľbách, ktoré sa uskutočnili v stredu, porazil fyzika Jozefa Masarika. Informovala o tom Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK. 

Števček ziskom 38 zo 62 hlasov v druhom kole s viac ako trojpätinovým podielom zvíťazil nad druhým kandidátom Masarikom. "Chcem byť rektorom, ktorý zjednocuje, a nie rozdeľuje," povedal tesne po vyhlásení výsledkov Števček. 

"Sekundu po vyhlásení výsledkov neexistujú tábory, sme všetci na jednej lodi a ja pre to urobím naozaj všetko," dodal. Števček z Právnickej fakulty UK v súčasnosti zastáva funkciu prorektora UK pre legislatívu. Súčasne je predsedom Komisie pre rekodifikáciu súkromného práva.

Na právoplatné voľby kandidáta na funkciu rektora je potrebná prítomnosť aspoň dvoch tretín členov akademického senátu. V prvom kole získal Števček 36 hlasov a kandidát, profesor Masarik 26 hlasov. Keďže ani jeden kandidát nezískal potrebné tri pätiny hlasov, voľby pokračovali druhým kolom.

Števček bude rektorom od 1. februára 2019 a funkčné obdobie mu skončí koncom januára 2023. Do funkcie rektora ho vymenuje prezident SR.     

Vo funkcii nahradí súčasného rektora Karola Mičietu, ktorý UK viedol dve volebné obdobie.

Na Ekonomickej univerzite sa uchádzal len Daňo

Rektorom Ekonomickej univerzity v Bratislave bude opäť Ferdinand Daňo, ktorý v tejto funkcii pôsobí aj v súčasnosti. V stredu ho zvolil na zasadnutí Akademický senát Ekonomickej univerzity, informuje o tom univerzitný web.

"Hlavným cieľom môjho ďalšieho funkčného obdobia bude budovať modernú univerzitu so silnou medzinárodnou dimenziou, založenú na kvalitnom vzdelávaní a vede," povedal po opätovnom zvolení Daňo.

O post rektora na tejto univerzite sa uchádzal len Daňo. Funkčné obdobie mu začne plynúť od 1. februára 2019 a potrvá do 31. januára 2023.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Univerzita Komenského

Dôležité udalosti