Dankova rigorózna práca je zrejme plagiát. Kopíroval z cudzích kníh celé časti a necitoval autorov

Andrej Danko na archívnej fotografii.
Andrej Danko na archívnej fotografii. Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

Niekde len vypustil pár viet.

Predseda parlamentu Andrej Danko vykradol päť učebníc, jeho rigorózna práca je zrejme plagiát. Píše denník N, ktorý to zistil po odtajnení práce v knižnici UMB v Banskej Bystrici.

Danko tak svoju prácu z roku 2000 "zložil" z viacerých cudzích textov, ktoré navodzovali dojem, akoby išlo o jeho vlastné myšlienky.


Po úvode presahujúcom jednu stranu je odkopírovaných hneď prvých dvadsať strán z českej publikácie Základy správnej vedy od autora Dušana Hendrycha.

Pracoval teda s 25 stranami knihy, z ktorých mnohé použil celé. Niekde len vypustil pár viet.

Dankov hovorca Tomáš Kostelník povedal, že predseda parlamentu sa nebude k téme svojej rigoróznej práce vyjadrovať do vyjadrenia príslušnej komisie:

Koaličný Most-Híd žiada Andreja Danka, aby pre rigoróznu prácu vyvodil osobnú zodpovednosť.

Výsledky preskúmania a návrhy opatrení účelová komisia predloží najneskôr do 11. januára 2019 predsedovi Akademického senátu UMB.

Ak by sa aj potvrdilo, že Danko porušil zákon o autorských právach, jeho prípad je už aj tak premlčaný. Stíhať ho tak nikto nebude.

Podľa zákona nie je možné nadobudnutý titul odobrať aj napriek tomu, že ho niekto získa podvodom. Opoziční poslanci ale navrhujú, aby rektor školy mohol mať právomoc v takýchto prípadoch zasiahnuť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rigorózna práca

Dôležité udalosti