V prírode začína kvitnúť prudko jedovatá rastlina. Krásne kvety sú pre deti veľkým lákadlom, varujú odborníci

V prírode začína kvitnúť prudko jedovatá rastlina. Krásne kvety sú pre deti veľkým lákadlom, varujú odborníci
Zdroj: Profimedia.sk

V prírode ho nájdeme na preslnených rúbaniskách, kamenistých zarastených stráňach a vo svetlých lesoch od pahorkatín po hory.

Náprstník fialový je krásna horská rastlina, od ktorej je však lepšie držať sa ďalej. Hoci lahodí oku, predstavuje vážnu hrozbu pre život a zdravie. Konzumácia ktorejkoľvek časti tejto rastliny v množstve dva až tri gramy sa väčšinou končí smrťou, pričom aj 100-krát menšie množstvo spôsobuje vážne príznaky.

Toxická dávka, ktorá spôsobuje vážne príznaky, je totiž už od dvoch do piatich miligramov. To znamená, že dokonca aj zašpinenie rúk šťavou a jedenie chleba, ktorého sa ruky dotknú, môže spôsobiť zdravotné riziká.

​„Náprstník fialový kvitne od júna do augusta a potom sa stáva veľmi atraktívnym najmä pre deti, “ cituje portál Polsat News Krajinskú hygienickú a epidemiologickú stanicu v Gorzówe. „Môže to viesť k silnému zvracaniu, poruchám zraku, poruchám srdcového rytmu a respiračným problémom,“ zdôrazňuje. 

Symptómy sa nemusia objaviť okamžite. Niekedy sa vyskytnú aj po dni či dvoch. Najnebezpečnejšia z nich je pomalá srdcová frekvencia a fibrilácia . Pri dotyku s rastlinou môžu nastať rýchle alergické reakcie

Digitalis purpurea alebo náprstník červený je dvojročná, prudko jedovatá rastlina patriaca do čeľade skorocelovitých. Rastlina je 60-150 cm vysoká a jej slovenský názov je odvodený od typického tvaru kvetov, podobných náprstku. Je to mrazuvzdorná rastlina, vydrží aj mrazy až do -35 stupňov.

Podobne je odvodené latinské meno - Digitalis - od slova digitus = prst. Názvom „digitalis“ sú všeobecne označované aj výťažky z listov tejto rastliny obsahujúce látky ovplyvňujúce činnosť srdca.

Rúrkovito zvonkovité kvety sú väčšinou purpurové, vo vnútri s početnými tmavofialovými až červenými, bielo ohraničenými škvrnami.

V prírode ho nájdeme na preslnených rúbaniskách, kamenistých zarastených stráňach a vo svetlých lesoch od pahorkatín po hory. Vyhovujú mu vlhké kypré pôdy, slabo kyslé, môžu byť aj kamenisté, s vysokým obsahom humusu.

Jed, droga aj priemyselná surovina

Z listov náprstníka sa prípravujú nálevy a tinktúry. Účinné sú hlavne glykozidy digitoxín a digoxín v nich obsiahnuté. V presne určených dávkach slúžia tieto prípravky ako účinný liek na niektoré srdcové choroby.

Pri nesprávnom použití je to však vysokoúčinný jed, čo sa využívalo najmä v stredoveku. V Európe ho preto prezývali aj čarodejnícke rukavice, zvončeky mŕtveho muža, či krvavé prsty. Aj preto sa neodporúča používať prípravky z náprstníka amatérsky, bez dohľadu lekára alebo zdravotníka.

Droga je vo farmakologickom priemysle tiež surovinou na izoláciu chemicky čistých glykozidov na výrobu liekov. V homeopatii je používaná na liečenie srdcovej slabosti, pri poruchách obličiek, depresii, nespavosti a pri migréne.

V Nemecku sa premnožili jedovaté chrobáky. Problémy hlásia dve spolkové krajiny. Téme sme sa venovali v archívnom v príspevku v priloženom videu.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti