V roku 2023 by mala vláda presať dotovať výrobu elektriny z nášho uhlia

Minister hospodárstva Peter Žiga.
Zdroj: TASR

Tento návrh predložiť do pripomienkového konania minister Žiga.

Transformáciu ťažby uhlia do roku 2023 predstaví vláda budúci týždeň. Uviedol to v pondelok v Bratislave na tlačovej konferencii v rámci Stredoeurópskej energetickej konferencie CEEC 2018 šéf ministerstva hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

"Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu, s pánom Rašim (Smer-SD), pripravujeme materiál, ktorý bude znamenať, nazvem to, Akčný plán pre hornú Nitru, ktorý bude pojednávať aj o skrátení termínu ťažby uhlia v tzv. všeobecnom hospodárskom záujme z roku 2030 na rok 2023. S materiálom ideme do medzirezortného pripomienkového konania budúci týždeň," oznámil.

Rok 2023 podľa Žigu však neznamená, že bane v SR prestanú ťažiť uhlie. "My hovoríme o tom, že štát prestane dotovať výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia. Pre bane to znamená to, že sa budú musieť prispôsobiť trhovým podmienkam a budú si musieť hľadať klientov, ktorí nebudú mať dotované ceny uhlia, ale budú fungovať na princípe konkurencie," upozornil.

Rok 2023 je podľa Žigu zároveň limitujúcim rokom pre modernizáciu uhoľnej Elektrárne Nováky, ktorá spaľuje dotované hornonitrianske uhlie.

O tejto téme nedávno s ním diskutoval v relácii Na telo moderátor Michal Kovačič.

Zdroj: Facebook/Na telo s Michalom Kovačičom

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Uhlie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.