Lajčák je pre pakt o migrácii ochotný zvážiť demisiu

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Zdroj: TASR

Urobí tak, keď parlament odhlasuje, že sa k nemu Slovensko nepridá.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) je pre globálny pakt OSN o migrácii ochotný zvážiť demisiu. Pripustil to pred utorkovým rokovaním vlády v reakcii na otázku, či by takýto krok zvážil, ak parlament odhlasuje, že sa k nemu Slovensko nepridá.

"Odkedy som vo funkcii ministra, presadzujem víziu Slovenska, ktoré je demokratické, európske, ktoré je súčasťou riešení. Ale ak prevažujúca vôľa poslancov bude, že sa chce Slovensko izolovať, chce byť súčasťou problémov a nechá riešenia na iných, tak ja nemôžem takú politiku presadzovať," priblížil šéf diplomacie. Upozornil tiež, že vláda sa práve chystá rokovať o zjednodušení zamestnávania ľudí z tretích krajín. "Čo je presne legálna, regulovaná migrácia, presne to, o čom hovorí tento kompakt," zdôraznil.

Migrantov na Slovensko voziť nechce

Zdôraznil, že migrantov do našej krajiny privážať nechce. "Ešte raz chcem veľmi jednoznačne povedať, že nemám v úmysle voziť na Slovensko migrantov a ani ten dokument k tomu nesmeruje. Moje pozície k migračnej politike sú dostatočne známe, tri roky sú konzistentné. A to, že ich niekto prekrúca a klame len preto, lebo nadbieha kotlebovcom alebo sú tu nejaké preteky, kto je väčší Kotleba ako Kotleba, s tým ja nemám nič do činenia," zdôraznil.

 Svoju prípadnú demisiu nepoprel. "Ja v tejto chvíli neviem vylúčiť nič. Som zodpovedný človek, mám rezort, čaká nás predsedníctvo OBSE, ale ešte raz som povedal, ak sa Slovensko rozhodne ísť cestou xenofóbie, tak ja také Slovensko nemôžem ani nebudem zastupovať v zahraničí. Ak mi Smer nedôveruje, tak, samozrejme, nemôžem byť ministrom, a ešte chcem povedať, že mám svoju ľudskú a profesionálnu integritu a tá je pre mňa oveľa dôležitejšia než akákoľvek stolička," priblížil minister.


Lajčák tiež priznal, že sa s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom rozprával predtým, ako bývalý premiér vo videu vyhlásil, že dokument nie je v súlade s migračnou politikou SR. Ich rozhovor by však podľa svojich slov interpretoval inak. "Ten základný element tam ale bol. Že nemôžeme sedieť za pecou, alebo dávať statusy na FB, ale ak máme nejaké výhrady, treba ich komunikovať," povedal. Podľa neho tým, ktorí kritizujú kompakt, v skutočnosti ide o niečo iné. "Nie je to o tomto dokumente, tu ide o preferencie, všetci riešia našu malú zápecnícku politiku," vyhlásil Lajčák.

Minister zahraničných vecí sa tiež priznal, že sa zamýšľa, prečo ho jeho stranícki kolegovia pasujú do role prezidentského kandidáta. "Na jednej strane som akože zlyhal de facto, som zradil záujmy Slovenska ako predseda Valného zhromaždenia, čo je nezmysel, ale takto sa to snažia naznačovať, a na druhej strane mám byť dosť dobrý na prezidenta," uviedol. Odpoveďou na tento paradox je podľa neho vnútorná politika a preferencie.

Lajčák tiež odkázal, že si vysokú podpora v prieskumoch preferencií možných prezidentských kandidátov váži. "Vidím to ako ocenenie mojej práce na poli diplomacie a zahraničnej politiky. Tej sa chcem venovať aj naďalej," zopakoval.

O zásadných výhradách k navrhovanému Globálnemu paktu OSN o migrácii sa má hovoriť na pôde parlamentu. Lajčák má v tejto súvislosti v stredu (21. 11.) vystúpiť v zahraničnom výbore Národnej rady (NR) SR. Slovenská národná strana (SNS) nechce, aby bol Globálny pakt OSN pre Slovensko záväzný. Do Národnej rady SR predložili uznesenie, v ktorom navrhuje, aby sa Slovensko k paktu o migrácii nepridalo. S prijatím paktu nesúhlasia ani opozičné Sme rodina a SaS.

Premiér dúfa, že SR nájde spôsob, ako tlmočiť výhrady k paktu

Slová ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) o možnej demisii premiéra podľa jeho slov prekvapili, zatiaľ však podľa neho ide o hypotetickú situáciu.

"SR nesúhlasí s textom marakéšskeho dohovoru (globálneho paktu OSN o migrácii - pozn. TASR) v takom znení, v akom je predložený a má určité červené línie, ktoré nemienime prekročiť. Pán minister o týchto líniách vie a preto mu dajme čas, aby sa pokúsil vyjednať, akým spôsobom si SR môže zachovať svoju tvár a na druhej strane jasne odmietnuť niektoré pasáže z tohto dohovoru," povedal premiér.

Na margo ministrovho postoja premiér poznamenal, že si váži ľudí, ktorí majú osobnú integritu a nemenia svoj názor podľa toho, čo je populárne. Podľa jeho slov teda Lajčáka nejakým spôsobom nediskvalifikuje. "Naopak, je mi to sympatické," konštatoval predseda vlády s tým, že ide o vlastnosť, ktorú by mal mať budúci prezident SR.

Kiska je znepojený konfliktom vo vláde

Prezident očakáva, že osobné spory si v koalícii vyriešia tak, že Slovensko zostane dôveryhodným partnerom v očiach svojich spojencov. Prezident Andrej Kiska považuje Globálny rámec o migrácii, ktorý vznikol na pôde OSN, za právne nezáväzný dokument, ktorý neukladá Slovensku žiadne povinnosti, aby prijímalo migrantov. Naopak, zdôrazňuje, že každý štát má výlučné právo rozhodovať, kto môže alebo nemôže vstúpiť a zostať na jeho území a za akých okolností. Dokument je aj návodom, ako pomáhať vytvárať také podmienky, aby ľudia nemuseli opúšťať svoje domovy a mohli žiť dôstojný život vo svojej vlasti. Teda migrácii predchádzať.

Prezidenta tiež mrzí, že kedykoľvek, keď sa spomenie slovo migrácia, pre mnohých politikov je toto slovo ako červené súkno, ktoré ich ženie k populistickým vyjadreniam, uvádza v stanovisku.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Miroslav Lajčák

Dôležité udalosti