Nejedzte neumyté lesné plody. Na Slovensku stúpa výskyt raritného, no veľmi nebezpečného ochorenia

Nejedzte neumyté lesné plody. Na Slovensku stúpa výskyt raritného, no veľmi nebezpečného ochorenia
Čučoriedky. Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Sezóna zberu lesných plodov sa pomaly, ale iste blíži. Jahodu či čučoriedku si však nenápadne dopraje nejeden milovník prírody. No aj jedna bobuľa dokáže narobiť vážne zdravotné problémy.

Hoci sú lesné plody mimoriadne zdravé, nejedzte ich neumyté. Varujú pred tým odborníci a upovedomujú verejnosť, aby dbala na hygienu aj v prírode.

Na sociálnej sieti na túto problematiku nedávno upozornil profil rádiológa radiolog_ z_mordoru, ktorý sa podelil o špecifický prípad 25-ročnej pacientky. Prednedávnom sa vo svojej lekárskej praxi stretol s ochorením alveolárnej echinokokózy.

Ide o parazitárnu infekciu spôsobenú líščou pásomnicou, ktorá sa nachádza v truse tohto zvieraťa. 

„Vyzerá ako nádor, dokonca sa aj môže správať ako nádor,“ opisuje lekár. Podľa neho môže ochorenie vytvárať metastázy, ale v skutočnosti nejde o zhubné nádory.

Diagnostika choroby môže byť náročná aj pre skúsených lekárov. „Neliečené je to takmer isto smrteľné,“ tvrdí.

Prečítajte si tiež:

Náhodné infikovanie 

Parazitologička a profesorka Alica Kočišová z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach vysvetľuje, že poznáme dva druhy tohto ochorenia. Okrem alveolárnej echinokokózy, ktoré spôsobuje pásomnica líščia, napáda ľudský organizmus aj cystická echinokokóza spôsobená pásomnicou psou.

V oboch prípadoch ide o drobné, 2 až 3 milimetre dlhé pásomnice, ktoré žijú v tenkom čreve voľne žijúcich mäsožravcov. Na Slovensku je to najmä líška hrdzavá, ale infikovaný môže byť aj pes domáci, vlky a podobne,“ vysvetľuje Kočišová. 

Podľa jej slov je v severovýchodnej časti Slovenska a v niektorých endemických oblastiach infikovaných takmer 60 percent líšok.

Človek sa môže ochorením infikovať náhodne. Vajíčka týchto pásomníc sú pred nepriazňou prostredia chránené hrubými obalmi, a preto ostávajú v prostredí infekcie schopné prežiť dlhé mesiace až rok.

„Môžu sa prichytiť na drobné lesné ovocie najmä jahody, prípadne aj čučoriedky, huby a liečivé byliny,“ vysvetľuje parazitologička.

Prečítajte si tiež:

Neumyté lesné plody

Rizikom nákazy je teda zber a konzumácia neumytých lesných plodov. Mikrobiologička Adriana Liptáková upozorňuje aj na infikovanú vodu, neumytú surovú zeleninu a varuje aj pred vdýchnutím týchto vajíčok pri práci s pôdou. 

Človek sa nakazí, ak nedodržiava základnú hygienu umývania rúk, najmä po práci v záhrade, do ktorej sa mohla dostať líška.

„Ohrození sú teda najmä záhradkári, lesní robotníci, ľudia pracujúci v poľnohospodárstve, zberači lesných plodov,“ približuje Kočišová. 

Larvy pásomnice sa šíria v tele človeka v tkanivách a vnútorných orgánoch, ako sú pečeň, pľúca, slezina, obličky, srdce, mozog, kostná dreň.

Prvé príznaky sa môžu objaviť až po rokoch

Podľa parazitologičky je rast týchto lariev pomalý, prvé klinické symptómy sa objavujú zvyčajne po niekoľkých rokoch. V tele vytvárajú cysty, ktoré sa môžu vyvinúť v akomkoľvek orgáne. 

Kým v prípade cystickej echinokokózy sa prvé príznaky objavia po 6 až 12 mesiacoch, u tej alveolárnej je to o 5 až 15 rokov.

„Väčšina príznakov cystickej echinokokózy je podmienená nárastom cysty a jej tlakom na dané tkanivá,“ vysvetľuje Kočišová. 

V prípade alveolárnej echinokokózy sú symptómy nešpecifické a súvisia s poškodením pečene.

„V pečeni dochádza k cirkulačným poruchám, vznikajú nekrotické dutiny v tkanive pečene a či poruchy jej funkcie. V najhoršom prípade dochádza k zlyhaniu pečene,“ opisuje detailnejšie.

Ako doplnila Liptáková, človek môže mať problémy s trávením, dýchaním, vracia, má citlivú oblasť hrudníka, trpí horúčkou a v kritických prípadoch zožltne. Prognóza je podľa nej pri včasnej diagnostike veľmi dobrá. 

Prečítajte si tiež:

Výskyt stúpa 

Podľa Kočišovej prvý prípad echinokokózy bol na Slovensku diagnostikovaný na prelome milénia. Jej výskyt je výnimočný a zriedkavý, no čísla stúpajú. Od roku 2000 bolo nahlásených približne 100 prípadov.

Len tento rok k 4. júlu zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva SR 9 prípadov. Z toho dva prípady boli nahlásené v okrese Bardejov. 

Prípady sa vyskytli vo všetkých vekových skupinách. Neevidujeme žiadne úmrtie,“ uviedli vo svojom stanovisku. 

„Akokoľvek vyzerá jahôdka, čučoriedka v lese lákavo - nejedzte to. Zvlášť nie neumyté,“ doplnil rádiológ na sociálnej sieti.

Odborníci zdôrazňujú dbať na hygienu, umývať si ruky a ovocie pred konzumáciou umyť pod prúdom tečúcej a nezávadnej vody. 

„Pri nedodržaní hygieny môže vždy hroziť nejaké nebezpečenstvo, najmä v súvislosti s infekciou mikroorganizmami,“ uviedla zasa parazitologička Kočišová. 

„Všetko si treba umývať. V prírode sa bežne pohybujú zvieratá a hrozia aj iné ochorenia, ktoré, našťastie, nie sú až také závažné a sú ľahko liečiteľné,“ uzavrela mikrobiologička Liptáková.

Zápalové ochorenia čriev pribúdajú. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti