Bývalý vyšetrovateľ NAKA Pavol Ďurka má na krku ďalšie obvinenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nové stíhanie prichádza v čase, keď policajti okolo Jána Čurillu čakajú na rozhodnutie prokurátora v prvom prípade obvinení.

Exvyšetrovateľovi Pavlovi Ďurkovi vzniesol vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa.

„Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby 4. 7. 2024 obvinil P.D. z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa informácií vyšetrovateľa mal obvinený P.D. úmyselne zabrániť osobe P.V. v užívaní práva na osobnú slobodu garantovanú Ústavou SR,“ uviedla pre TV Markíza hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby Andrea Dobiášová.

Advokát Pavla Ďurku Peter Kubina uviedol, že aktuálne pripravujú sťažnosť proti obvineniu.

Nové obvinenie sa má týkať takzvanej otočky Patrika Vidašiča pred väznicou. V lete roku 2021 ho prepustili z vyšetrovacej väzby, následne ho opäť zadržali a obvinili v inej veci. Opäť tak skončil vo vyšetrovacej väzbe, ktorú však následne potvrdil aj Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd.

Inšpekcia má za to, že Ďurka tento postup zvolil účelovo, aby Vidašiča, ktorého súdia v kauze známej ako takáčovci, dostal opäť do väzby.

„Postup odobril prokurátor, Špecializovaný trestný súd, Najvyšší súd aj Ústavný súd. Všetci si myslia, že to bolo zákonné,“ priblížil Kubina.

Prečítajte si tiež:

Čakajú na rozhodnutie

Nové stíhanie prichádza v čase, keď policajti okolo Jána Čurillu čakajú na rozhodnutie prokurátora v prvom prípade obvinení.

Štyria elitní vyšetrovatelia mali spolu s bývalým povereným šéfom policajnej inšpekcie pripravovať nepodložené stíhanie ľudí z inšpekcie aj SIS. Údajným motívom Čurillovcov mala byť snaha, aby inšpekcia nezačala stíhať ich.

Kľúčovým dôkazom majú byť odposluchy z kancelárií vyšetrovateľov v budove Policajného prezídia. Zachytávajú debatu pri spisovaní uznesenia o začatí trestného stíhania vo veci, ktoré sa týkalo podozrení voči ľuďom z inšpekcie a SIS. Podozrivý bol tím vyšetrovateľky Diany Santusovej.

Vyšetrovateľov NAKA a exšéfa inšpekcie zadržali ľudia z inšpekcie v septembri 2021. Pätica policajtov skončila na istý čas aj vo vyšetrovacej väzbe. Neskôr bratislavský krajský súd rozhodol o ich prepustení a skonštatoval, že na stíhanie dôvod nevidí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Krimi

Dôležité udalosti