Andrej Danko ostáva predsedom parlamentu

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).
Zdroj: TASR

Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov.

Andrej Danko bude naďalej predsedom národnej rady. Rozhodli o tom poslanci v tajnom hlasovaní po diskusii na schôdzi, ktorú iniciovala opozícia. Dôvodom bola rigorózna práca šéfa parlamentu a užívanie akademického titulu JUDr.

Na tajnom hlasovaní sa zúčastnilo 90 poslancov, ale dva lístky neboli platné. Z 88 platných  za odvolanie Danka hlasovalo 61, proti bolo 26 zákonodarcov a jeden sa hlasovania zdržal. Na odvolanie šéfa snemovne bolo potrebných 76 hlasov. Schôdzu krátko po 09.00 h otvoril podpredseda parlamentu Béla Bugár a diskusia trvala vyše šesť hodín.

Danko sa na schôdzi obhajoval, trvá na tom, že na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici absolvoval všetko, odmieta, že by bol plagiátor. Priznal, že jeho rigorózna práca nie je vedecké dielo, ale taká ambícia pri takejto práci podľa neho ani nie je. Doplnil, že rigorózna komisia univerzity bez námietok uznala jeho skúšku.

Reakcie na hlasovanie

"Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ďakuje poslancom SNS a koaličným partnerom za prejavenú dôveru," uviedol Dankov hovorca Tomáš Kostelník v reakcii na výsledky hlasovania.

Most-Híd už vopred avizoval, že sa na hlasovaní nezúčastní. Chýbali aj viacerí poslanci Smeru-SD. "Časť klubu Smeru-SD sa na hlasovaní v zmysle dohôd nezúčastnila," uviedol poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák.

"Z hlasovania je jasné, že Andrej Danko má v skutočnosti dôveru len 26 zo 150 poslancov Národnej rady. Veľa z poslancov sa ani neunúvalo, aby prišlo na hlasovanie, aby mu dali podporu," uviedla podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová zo SaS. Pripomenula, že z koalície sa Danka nikto nezastal. "Ani nikto z SNS. Zastal sa ho iba Kaliňák, čo má tiež svoju výpovednú hodnotu," doplnila.

Svoj nesúhlas s programom schôdze vyjadril hneď na začiatku aj poslanec Dušan Čaplovič. "Nerešpektoval som požiadavku predsedu NR SR A. Danka, aby koalícia podporila program schôdze. Dôvod? Od počiatku som zásadne proti tomu, aby sa téma akejkoľvek magisterskej, rigoróznej, doktorandskej a habilitačnej práce a inauguračného konania riešila v parlamente, aj v tomto prípade hlboko spolitizovanej kauzy vyhorenou opozíciou a straníckym médiom Denníka N."

Slovenská vláda nebude ku Globálnemu paktu OSN o migrácii pristupovať tak, aby vyvolala rozpor s Národnou radou. V reakcii na stredajšie uznesenie parlamentného zahraničného výboru to počas návštevy Talianska avizoval šéf kabinetu Peter Pellegrini. Verí, že šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD) preto vládu neopustí. Pellegrini tak dúfa, že Lajčák vo vláde ostane. 

"Budem s pánom ministrom o tom hovoriť. Bolo by veľmi zlé, ak by sme na základe takejto veci prišli o takého ministra ako máme, pretože je to človek na správnom mieste a ja ako premiér si neželám, aby opustil vládu. Samozrejme v prípade, že sa tak rozhodne, budeme musieť na to nejakým spôsobom reagovať. Máme ešte čas, uvidíme, ako rozhodne parlament," konštatoval.

Diskusiu v parlamente sledoval reportér Michal Kovačič.

Zdroj: reprofoto TV Markíza


Na čele parlamentu nemôže stáť plagiátor

Na čele národnej rady a v druhej najvyššej ústavnej funkcii nemôže stáť usvedčený plagiátor, klamár a podvodník. Uviedla to podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) pri predkladaní návrhu na odvolanie šéfa snemovne.

"Dnes tu stojíme nie preto, aby sme odvolali Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR pre to, čo urobil pred 18 rokmi, keď získal titul podvodom," vyhlásila Nicholsonová.

Odvolať Danka z funkcie chcú podľa jej slov preto, ako sa zachoval, keď hrozilo, že sa prevalí pravda o jeho rigoróznej práci. "Hovoril, že o jeho vine môže rozhodnúť len súd. My sme žiadali politickú zodpovednosť, nie trestnoprávnu," dodala.

"Na čele NR SR a v druhej najvyššej ústavnej funkcii nemôže stáť usvedčený plagiátor, klamár a podvodník," uviedla Nicholsonová s odvolaním na informácie Denníka N.

Andrej Danko ako podvodník prichytený pri čine nechal utajiť svoju prácu. Klamal ako druhy ústavný činiteľ, nie ako študent," doplnila podpredsedníčka parlamentu.

Kollár Dankovi: Všetko len utajuješ

Andrej Danko hovorí o slušnosti a je najneslušnejší v tomto parlamente. Vyhlásil to líder hnutia Sme rodina Boris Kollár počas rozpravy k odvolávaniu šéfa snemovne.

Upozornil na Dankovu osobnú minulosť a prešľapy v rezortoch, ktoré spravuje SNS. "Hovorí o slušnosti a je najneslušnejší v tomto parlamente," vyhlásil Kollár, ktorý sa v pléne rozhodol vystúpiť po tom, čo začal Danko podľa neho osobne útočiť na svojich politických oponentov.

Pripomenul, že on odpovedá na otázky na svoju osobu verejne. "Ja som všetko vysvetlil a na všetko viem odpovedať, kdežto ty sa tu schovávaš a utajuješ," reagoval s tým, že "takých ako ty sme v detstve bili kýblikmi po hlave!"

Kollár poukázal na prešľapy z Dankovej minulosti, keď mal napríklad privatizovať štátny podnik. Zároveň upozornil na smerovanie SNS pod jeho vedením. Vymenoval hlavné kauzy rezortov, ktoré spravujú nominanti SNS.

Zdroj: Facebook/Sme rodina

Poliačik: Danko už 603 dní ignoruje ústavný zákon a nekoná

Andrej Danko už 603 dní podľa nezaradeného poslanca Martina Poliačika ignoruje ústavný zákon, čo by mal byť popri jeho rigoróznej práci ďalší dôvod na jeho odvolanie. "Ešte 28. marca 2017 Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií zaviazal Andreja Danka, aby konanie o zbavení mandátu Igora Matoviča (OĽaNO) posunul do pléna. Predseda NR SR už 603 dní okato a svojvoľne ignoruje ústavný zákon. Keď nič iné, toto samotné by malo stačiť na koniec vo funkcii. Danko najskôr rozohral divadlo o politickom oponentovi a keď zistil, že mu môže padnúť na hlavu, pustil do gatí," odkázal Poliačik s tým, že Danka ústavný zákon zaväzuje k tomu, aby uznesenie tohto výboru poslal do pléna a dal o ňom hlasovať.

Matovič mal prísť o poslanecký mandát za to, že nemal dvakrát pozastavenú živnosť a bol v tom čase aj poslancom. Ústavný zákon o konflikte záujmov to zakazuje a v prípade porušenia trestá previnilca pokutou resp. stratou mandátu. Pozastavená živnosť sa časom automaticky obnovuje, ak daný živnostník aktívne nezasiahne. Matovič tvrdí, že práve to bol jeho prípad, navyše v danom čase reálne nepodnikal.

Natália Milanová (OĽaNO) v rozprave zdôraznila, že vždy budú existovať lajdácki študenti aj učitelia. "Problém je v tom, že slovenský systém celé toto lajdáctvo podporuje. Táto hlúpa aféra Andreja Danka a jeho rigoróznej práce nie je len o etike jedného študenta, ale najmä o celom spráchnivenom systéme. On nie je zďaleka jediný, kto využil svoje známosti a peniaze, aby si titul kúpil," myslí si Milanová.

Ondrej Dostál (SaS) je presvedčený, že existuje viacero dôvodov, prečo by mal byť Danko odvolaný. "Spochybňuje zahranično-politickú orientáciu SR, ťahá nás na východ a robí nám v zahraničí hanbu. Je predsedom strany, na ktorej ministerstvách sa dejú hanebné kšefty a rozkrádačky. SNS prichádza aj s hlúpymi návrhmi a návrhmi, ktoré šíria nenávisť," menoval.

Dostál na margo Dankovej rigoróznej práce podotkol, že je to plagiát kompilovaný z viacerých kníh. "On podpísal čestné vyhlásenie, že prácu vypracoval samostatne. Ak má v sebe kúsok cti, už dávno nemal byť ani predsedom NR SR a predsedom SNS," odkázal.

Dostál tiež navrhol, aby parlament po skončení rozpravy hlasoval nielen o návrhu na jeho odvolanie, ale v súlade s Dankovým želaním aj o vyslovení dôvery voči jeho osobe. "Každý poslanec bude môcť verejne svojim hlasovaním povedať, či Dankovi dôveruje alebo nie," uzavrel. Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) upozornil, že predseda parlamentu sa volí a odvoláva v tajnom hlasovaní a nie je možné mu vysloviť dôveru či nedôveru.

Koalícia nie je pri debate, Most-Híd nebude hlasovať

Drvivá väčšina koaličných poslancov sa nezúčastňuje na schôdzi parlamentu. Po vystúpení Danka odišli z pléna. Viacerí predstavitelia koalície hovoria, že nemá zmysel sa na diskusii zúčastňovať.

"Väčšina nemá chuť sa zúčastňovať na tomto cirkuse," povedal pre TASR Miroslav Číž zo Smeru-SD. Aj podľa zdrojov zo SNS sa viacerí poslanci vyjadrili, že účasť na schôdzi by k ničomu neviedla.

Koaličný Most-Híd sa nezúčastní na hlasovaní o návrhu na odvolanie Danka z funkcie. TASR to potvrdila hovorkyňa strany Klára Debnár. Danka sa pokúša opozícia odvolať pre kauzu jeho rigoróznej práce. "Poslanci strany Most-Híd dodržujú koaličnú dohodu. Nemyslíme si, že funkčná vláda a stabilita Slovenska má závisieť na funkciách jednotlivcoch a/alebo ich osobných zlyhaniach. Poslanci strany Most-Híd sa preto dnešného hlasovania nezúčastnia," uvádza sa v stanovisku.

Most-Híd pred pár dňami v súvislosti s kauzou uviedol, že Danko by mal prijať osobné rozhodnutie. Za to si vyslúžil kritiku od SNS, ktorá za Dankom stojí. Predseda Béla Bugár priznal, že medzi jeho stranou a SNS je napätie, ale o predčasných voľbách podľa neho nemôže byť ani reč.

Sociálni demokrati nepovedali, či sa zúčastnia na hlasovaní o Andrejovi Dankovi alebo nie. Pre stranu Smer-SD je legitímne zvoleným predsedom Národnej rady SR. Ako predseda SNS sa zúčastnil férových parlamentných volieb a výsledok, ktorý dosiahol, ho oprávňuje zastávať túto pozíciu.


BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rigorózna práca

Dôležité udalosti