Neverí Most svojim poslancom? Na hlasovaní o Andrejovi Dankovi sa nezúčastnia

Predsedovia koaličných strán Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (SNS).
Zdroj: TASR

Strana pred pár dňami v súvislosti s kauzou uviedla, že Danko by mal prijať osobné rozhodnutie.

Koaličný Most-Híd sa nezúčastní na hlasovaní o návrhu na odvolanie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka z funkcie. Potvrdila to hovorkyňa strany Klára Debnár. Danka sa pokúša opozícia odvolať pre kauzu jeho rigoróznej práce.

"Poslanci strany Most-Híd dodržujú koaličnú dohodu. Nemyslíme si, že funkčná vláda a stabilita Slovenska má závisieť na funkciách jednotlivcoch a/alebo ich osobných zlyhaniach. Poslanci strany Most-Híd sa preto dnešného hlasovania nezúčastnia," uvádza sa v stanovisku.

Most-Híd pred pár dňami v súvislosti s kauzou uviedol, že Danko by mal prijať osobné rozhodnutie. Za to si vyslúžil kritiku od SNS, ktorá za Dankom stojí. Predseda Béla Bugár priznal, že medzi jeho stranou a SNS je napätie, ale o predčasných voľbách podľa neho nemôže byť ani reč.

Danko sa na schôdzi obhajoval, vyhlásil, že nevydiera koalíciu, je pripravený na akékoľvek rozhodnutie a že vládu nerozbije pre opozíciu. Tiež trvá na tom, že na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici absolvoval všetko, odmieta, že by bol plagiátor.


Priznal, že jeho rigorózna práca nie je vedecké dielo, ale taká ambícia pri takejto práci podľa neho ani nie je. Doplnil, že rigorózna komisia univerzity bez námietok uznala jeho skúšku.

"Boli tam štyria pedagógovia, ktorí túto prácu skúmali, bola tam ústna a písomná časť. A veci, ktoré zaznievajú v mediálnom priestore, sú skreslené," konkretizoval šéf parlamentu. Opozícia podľa neho bez dôkazov manipuluje verejnosť.

Smer-SD: Dankov výsledok z volieb ho oprávňuje byť predseda parlamentu

Andrej Danko je pre stranu Smer-SD legitímne zvoleným predsedom národnej rady a ako predseda SNS sa zúčastnil férových parlamentných volieb. „Výsledok, ktorý dosiahol, ho oprávňuje zastávať pozíciu predsedu NR SR," píše sa v stanovisku strany k schôdzi o návrhu na jeho odvolanie.

Podľa sociálnych demokratov návrh na odvolanie Danka z funkcie je tým najpresnejším obrazom, v akom stave je opozícia a podstatná časť médií. „Je to stav šírenia totálnej zloby a nenávisti, pri ktorom si opozícia a médiá neuvedomujú, že platí odveká pravda: Kto seje vietor, žne búrku," zdôrazňuje sa v reakcii, ktoré pre tvnoviny.sk poskytol hovorca Ján Mažgút.

Na záver sa uvádza, stranu Smer-SD veľmi zaujíma, ako sa bude opozícia správať pri rokovaní parlamentu „o podvodoch prezidenta Andreja Kisku".

Sociálni demokrati nepovedali, či sa zúčastnia na hlasovaní o Dankovi, alebo nie.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rigorózna práca

Dôležité udalosti