Akú príchuť zmrzliny Slováci najviac obľubujú? Jej cena je v Bratislave dvakrát vyššia ako inde (+ mapa)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zatiaľ čo cena za kopček zmrzliny v Bratislave atakuje 2,50 eura, na východe Slovenska je cena výrazne nižšia. Dôvodom je nielen lokalita, ale aj ceny surovín. Ako však rozpoznať kvalitu a čo si treba všímať?

Tropické dni odštartovali naplno. Mnohí sa radi schladia zmrzlinou. Vybrali sme sa do bratislavského Starého Mesta, aby sme urobili prieskum kvality aj cien. Navštívili sme päť najlepšie recenzovaných zmrzlinární.

Naše prvé kroky viedli do Arthur Gelato, kde za jeden kopček zaplatíte 2,50 eura, okrem pistáciovej. Za tú si priplatíte o 1,50 viac, no aj napriek tomu sa predáva zo všetkých príchutí najviac. Druhou najpredávanejšou zmrzlinou je slaný karamel.

Keďže sme náš „prieskum“ realizovali v doobedňajších hodinách, nečakali sme v žiadnom rade. Poobede a cez víkendy si však počkáte aj niekoľko minút.

Vo svojej ponuke majú sorbety, zmrzliny vegánske aj bez pridaného cukru. 

Rozhodli sme sa ochutnať príchuť cheescake lotus caramel a biely nugát. Obe zmrzliny sa rýchlo topili, no chuťovo ich hodnotíme veľmi pozitívne. Obsluha bola veľmi milá a rýchla. S výberom radi poradili.

Na Hviezdoslavovom námestí sme zavítali aj do zmrzlinárne Luculus. Ani tam sme vôbec nečakali a hneď nás obslúžili. Kopček zmrzliny stojí 2,50 eura. Obsluha nás ponúkla ochutnávkou príchuti ciuru ciuri. Ide o pistáciovú zmrzlinu s malinami. Hoci išlo o špecifickú a príjemnú chuť, zvolili sme nakoniec nugátovú, ktorej sme nemali čo vytknúť. 

Prečítajte si tiež:

Kopček za 10 eur

Na Laurinskej sídli gelateria I Nonni Cremeria. Ide o jedinú taliansku zmrzlináreň v srdci Bratislavy. Podľa slov jej majiteľa Giuseppeho používajú len čerstvé a kvalitné prísady. Recepty zdedil od svojich starých rodičov, ktorí so zmrzlinou začínali v roku 1891 v južnej Kalábrii.

Aj on potvrdzuje, že Slováci najviac obľubujú príchute ako pistácia a slaný karamel.

Za 6 rokov svojho pôsobenia v Bratislave ceny postupne zvyšovali. „Vysoké ceny tu máme pre suroviny. Nie je to preto, že sme v Starom Meste, ako si možno ľudia myslia,“ vysvetľuje.

Za kopček tu zaplatíte takisto 2,50 eura. Za špeciálne, limitované a jedinečné príchute o trochu viac.

V minulosti tu mali aj príchuť 24-karátového zlata, ktorej kopček stál 10 eur. Počas našej návštevy ponúkali „super pistáciovú“ zmrzlinu zo surových pistácií s pistáciovým pestom a pistáciovým olejom. Jej cena je 4 eurá.

Klientelu už majú stálu. Viac tu zavítajú domáci ako turisti. Za deň dokážu predať približne dvetisíc porcií.

Ochutnali sme pomarančový sorbet a zmrzlinu zo šafránu, ružovej vody, vanilky a pistácií – známu tiež pod názvom perzská zmrzlina. Jej kopček stojí 3 eurá.

Subjektívne musíme poznamenať, že bezkonkurenčne ide o najlepšiu zmrzlinu v Bratislave.

Prečítajte si tiež:

Nabité víkendy 

V moderných priestoroch na rohu Paulínyho ulice sa nachádza Koun s rovnakou cenou ako v predchádzajúcich prevádzkach. Aj tam ide na dračku pistácia a slaný karamel. Zákazníci k nim zavítajú aj pre vegánske verzie. Rovnako ponúkajú aj bezlepkové kornútiky. Okrem klasiky majú vo svojej ponuke aj sicílsku briošku plnenú gelatom. 

Predajňa im praská vo švíkoch hlavne popoludní a cez víkendy.

My sme vyskúšali osviežujúci sorbet marakuja, ktorá v extrémnom teple padla vhod. 

Posledná zástavka bola zmrzlináreň Andersen Ice Cream. Zaujala nás príchuť levanduľa a žuvačka. Aj tu za kopček zaplatíte 2,50 eura. Cenu dvihli oproti minulému roku o 50 centov. Počas horúčav tu letí melónová zmrzlina. Predavač Afrim tvrdí, že tento rok pociťujú menej turistov a tým pádom aj zákazníkov.

Vyskúšali sme levanduľovú príchuť, ktorá bola pre nás príliš sladká, no porcia nám konzistentne vyhovovala. 

Prečítajte si tiež:

Mapa cien zmrzliny naprieč Slovenskom 

Ceny zmrzliny sa líšia na regionálnej úrovni či v závislosti od lokality. Ako nás informovala analytička Wood & Company Eva Sádovská, výraznejšie zdraženie zmrzliny sme evidovali vlani, a to v priemere o tretinu.

„Cena zmrzliny závisí od ingrediencií, ktoré sú potrebné na jej výrobu, ale aj od výšky nákladov spojených s pracovnou silou či samotnou prevádzkou zariadenia,“ vraví Sádovská s tým, že už v Petržalke sa dá v niektorých prevádzkach kúpiť kopček zmrzliny za 1,20 eura. 

Kým v centre Bratislavy sa ceny pohybujú v rovnakej hladine, na zvyšku Slovenska sú oveľa nižšie. V Michalovciach stojí kopček zmrzliny 80 centov. V Košiciach - Šaci ešte o 30 centov menej.

Pod Tatrami si za zmrzlinu zaplatia euro. Rovnako tak aj v Prešove, vo Vrútkach či v Nitre a Banskej Bystrici. 

Ako rozoznať kvalitnú zmrzlinu? 

Majiteľ nami navštívenej zmrzlinárne I Nonni Cremeria Giuseppe Sapone vysvetľuje, že dobrá zmrzlina by sa nemala topiť. „Ak sa rýchlo topí, znamená to, že je tam veľa vzduchu a vody,“ vraví Talian. Podľa neho zmrzlina v nádobe nemá byť vysoká, pretože to znamená, že je našľahaná. Mala by byť zarovno s nádobou – nízka.

Aj Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti informoval, ako rozoznať kvalitnú zmrzlinu. Všímať si treba farbu, vôňu a chuť či konzistenciu.

„Vôňa a chuť musia byť príjemné, charakteristické po použitých surovinách. Farba musí svojou intenzitou zodpovedať použitým surovinám. Konzistencia má byť hladká, bez kryštálikov ľadu a hrudiek spracovaných surovín a prísad, okrem surovín a prísad použitých na ochutenie, napríklad ovocie, orechy,“ objasnili.

Okrem samotného produktu by si mali zákazníci všímať aj čistotu prevádzky.

„Nádoby aj oblátky na zmrzlinu majú byť chránené pred znečistením z vonkajšieho prostredia,“ uviedli.

Podľa nich by pracovníci mali používať jednorazové rukavice pri manipulácii so samotným kornútikom. Oblátka by mala mať po svojom obvode obal.

Horúce počasie pokračuje. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti