Po zatvorení bane rovnako ako stovky ďalších riešil, čo ďalej. Teraz chce splatiť svoj dlh voči prírode

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tak ako jeho dedo a otec, aj on pracoval desaťročia pod zemou. Po zatvorení bane sa začal naplno venovať svojmu koníčku a stal sa z neho záhradník. Dnes tvrdí, že novým povolaním chce prírode vrátiť to, čo jej svojou bývalou prácou zobral.

Baníci v uhoľnej bani v Handlovej skončili ťažbu v septembri v roku 2021. Udialo sa tak po 112 rokoch. S ťažbou v Handlovej začali ešte v roku 1909 za Rakúsko-Uhorska. Baníkom v podzemí pomáhali aj kone.

Postupne to bolo remeslo, kde sa za minulého režimu dali zarobiť slušné peniaze. Baníctvo ale postupne upadalo a svoje zlaté časy má dnes už dávno za sebou. Pred útlmom baníctva pracovalo v baniach 4000 baníkov, dnes už ich zostala iba štvrtina.

Sú ich stovky. Roky ich živila baňa, dnes sa musia prispôsobiť novým podmienkam. Milan Geleta je jedným z nich. Tak ako jeho dedo a otec, aj on pracoval desaťročia pod zemou.

Po tom, ako v Handlovej ukončili ťažbu a baňu zatvorili, ostal na životnej križovatke s otázkou - čo ďalej? Stal sa z neho záhradník a dnes tvrdí, že novým povolaním chce prírode vrátiť to, čo jej svojou bývalou prácou zobral.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti