Rastlina, ktorá na tele dokáže spôsobiť poriadne nepríjemné popáleniny. Pri prechádzkach prírodou si na ňu dajte pozor

Boľševník. Ilustračná snímka.
Boľševník. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Po návrate z prírody na svojom tele spozorovala nepríjemné a bolestivé pľuzgiere. Ukázalo sa, že ich spôsobila invázna rastlina.

Na rastlinu upozornila horolezkyňa a herečka Lenka Vacvalová, ktorej sa po návrate z prírody objavili na tele pľuzgiere podobné popáleninám. „Cez víkend sa mi na nohách urobili pľuzgiere. Dosť boľavé, vyzerali ako spálenina,“ napísala v príspevku na sociálnej sieti.

​Následne pátraním zistila, že ide o spomínaný boľševník.

Príspevok herečky a horolezkyne Lenky Vacvalovej na sociálnej sieti.
Príspevok herečky a horolezkyne Lenky Vacvalovej na sociálnej sieti. Zdroj: lenkavacval/Instagram

Vystavenie slnečnému svetlu

Ako píše portál Veda na dosah, rastlina boľševník obrovský, vysoká rastlina, ktorá k nám bola dovezená z oblastí Kaukazu a vysadená na okrasu v turistických lokalitách, naozaj nie je neškodným bujným bielym kvetom.

Dokáže spôsobiť poranenia podobné popáleninám a prejaví sa hlavne vtedy, keď je koža vystavená aj slnečnému žiareniu. Dlhodobý kontakt vedie k bolestiam hlavy, teplote, slabosti aj zimnici.

Podobné reakcie môže na tele človeka spôsobiť aj boľševník borščový, ktorý je nižšieho vzrastu ako ten obrovský. 

Boľševník. Ilustračná snímka.
Boľševník. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

​Podľa odborníka na rastliny Barteka Dobrodeja Krzewińskeho je najväčší problém to, že rastlina na koži nereaguje hneď. „Samotný kontakt s ním nebolí, ale spôsobí, že pokožka je veľmi citlivá na slnko a keď následne budeme celý deň vystavení jeho žiareniu, večer si na tele môžeme nájsť veľké popáleniny, pľuzgiere a ťažko sa hojace rany,“ uviedol odborník.

Pre citlivejších ľudí môže byť rastlina nepríjemná už len vôňou, keď ju napríklad pokosia. Spôsobovať môže škriabanie v krku.

Prečítajte si tiež:

Jednoduchá prevencia

Podľa Barteka Dobrodeja Krzewińskeho však boľševník nie je nebezpečný pre každého. No nikdy neviete, ako naň budete reagovať práve vy, a tak je dobré chrániť sa.

„Stačí dlhé oblečenie, aby ste si chránili ruky aj nohy,“ uviedol odborník.

Po kontakte s rastlinou treba urobiť nasledovné: „Najlepšie je miesto dotyku chrániť pred slnkom pár dní. Miesto je tiež dobré umyť mydlom.“

Boľševník nie je jedinou rastlinou, ktorá nám môže v prírode spôsobiť nepríjemné poranenia. „Veľmi citliví ľudia môžu mať podobné príznaky aj z ďalších rastlín, ktoré obsahujú furanokumariny, napríklad aj z paštrnáku (je ho veľa na lúkach, pri cestách) alebo angelík,“ dodal Krzewiński.

Prečítajte si tiež:

Ublížiť aj liečiť

Každá minca však má dve strany a rastliny, ktoré spôsobujú poranenia, nám môžu špecifickým spracovaním aj chutiť alebo dokonca pomáhať.

Napríklad paštrnák siaty pôsobí dobre na imunitný systém či na trávenie. Boľševník borščový by poslúžil aj ako prísada na chutnú polievku. „Asi 500 rokov dozadu bol konzumovaný a práve z jeho kvasených listov a stoniek sa robila polievka boršč,“ doplnil expert.

Odborník na divoké jedlé rastliny hovorí, aké rastliny môžeme konzumovať a aký majú na nás účinok: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti