V troch minerálnych prameňoch zistili prítomnosť baktérií. Pitie vody môže spôsobiť zdravotné ťažkosti

minerálny prameň Gajdovka
Ilustračná snímka. Minerálny prameň Gajdovka Zdroj: TASR – František Iván

V troch obľúbených minerálnych prameňoch zistili prítomnosť baktérií. Pitie vody je na vlastné riziko, upozorňuje mesto Čadca.

Slovensko je na výskyt minerálnych a termálnych vôd skutočne bohaté. Pitie z niektorých prameňov má zdravotné benefity, mnohí si tak radi načapujú desiatky litrov do fliaš.

Voda v nich sa však môže kontaminovať, a preto ich hygienici pravidelne testujú. Momentálne nie je vhodné piť z troch minerálnych prameňov na Kysuciach, informuje portál Žilinak.sk.

Konkrétne ide o prameň na Rázusovej ulici, prameň v Bukove pri kaplnke a Bukovský minerálny prameň, ktorý je známy aj ako „vajcovka.“

Kvalita vody z uvedených prameňov nezodpovedá limitným hodnotám pitnej vody podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva.

Prečítajte si tiež:

Voda je kontaminovaná baktériami

Na základe odobratých vzoriek zistili vo vode zo všetkých troch prameňov prítomnosť črevných enterokokov, koliformných baktérií a baktérie Escherichia coli, známej aj ako E. coli.

„Koliformné baktérie spôsobujú žaludočné problémy, bolesti hlavy a dlhodobé zdravotné problémy,“ uvádza mesto Čadca na svojom webe a vyzýva obyvateľov, aby vodu bez jej úpravy nepili.

Črevné enterokoky sa vyskytujú v črevách teplokrvných živočíchov vrátane človeka. Môžete ich nájsť vo vode, na rastlinách a v pôde. Kontaminovaná voda môže najmä ľuďom so zníženou imunitou spôsobiť hnačky alebo zápal močových ciest, uvádza americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA).

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa baktéria E. coli nachádza v črevách ľudí a zvierat. Väčšina kmeňov je neškodná, no niektoré môžu spôsobiť infekciu. To sa môže stať napríklad po zjedení kontaminovaných potravín alebo po kontakte s kontaminovanou vodou.

„Mesto Čadca na uvedenú skutočnosť upozorňuje s tým, že ďalším používaním vody z prameňov na Rázusovej ul., Bukove pri kaplnke a Bukove - Vajcovka na pitné účely bez úpravy je na vlastné riziko,“ uvádza mesto Čadca.

Baktérie, plesne či moč od hlodavcov. Čo všetko sa nachádza na plechovkách? Viac v archívnej reportáži z Televíznych novín (07.04.2024):

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti