Kauza vojenského cintorína v Ladomirovej je vo finále. Obec s pokutou nesúhlasí, na ťahu je okresný úrad

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bývalý starosta obce tvrdí, že jeho jedinou chybou bolo, keď neoznámil krok okresnému úrady písomnou formou, ale telefonicky.

Kauza vojenského cintorína z prvej svetovej vojny je vo finále. Po policajnom vyšetrovateľovi, ktorý potvrdil, že bývalý starosta Ladomirovej nekonal protizákonne, rozhodol už aj príslušný Okresný úrad. Obci uložil peňažnú pokutu.

Odstránenie betónových obrúb z cintorína rakúsko-uhorských a ruských vojakov z prvej svetovej vojny vyhodnotili ako priestupok.

„Okresný úrad Prešov uložil obci Ladomirová pokutu vo výške 50 € z dôvodu, že v dňoch 31. mája 2022 a 1. júna 2022 odstránila obrubníky (betónové obruby) hrobových miest, čím došlo k prestavbe vojnových hrobov na vojnovom cintoríne v obci Ladomirová bez písomnej žiadosti a bez písomného súhlasu MV SR,“ priblížil hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Voči 50-eurovej pokute od Okresného úradu v Prešove sa však obec Ladomirová odvolala. Starostka sa k prípadu vyjadrovať nechcela s tým, že počká na definitívny verdikt.

Prečítajte si tiež:

​Jej predchodca čelil nepríjemným útokom a vyhrážkam na sociálnej sieti. Vladislav Cuper opakovane tvrdil, že jeho jediným cieľom bolo cintorín zveľadiť.

„Mojou jedinou chybou bolo to, že som neoznámil vlastne tento skutok písomnou formou Okresnému úradu, ale telefonicky,“ hovorí Vladislav Cuper, dnes už bývalý starosta obce Ladomirová.

Betónové obruby podľa neho vôbec nekopírovali hroby. Navyše v roku 2014 vraj boli osadené takisto bez povolenia. Medzitým cintorín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Akékoľvek zásahy do jeho podoby už musia schváliť pamiatkari.

V ostatnom čase z cintorína odstránili poškodené stĺpy oplotenia a pribudla nová informačná tabuľa. Odvolanie obce, ktorá nesúhlasí s pokutou, Ministerstvo vnútra posunulo na vybavenie do Prešova.

„Odvolanie účastníka konania spolu s príslušným administratívnym spisom bolo postúpené odvolaciemu orgánu, teda Okresnému úradu v Prešove na rozhodnutie,“ dodalo ministerstvo. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Krimi

Dôležité udalosti