Vláda chce stavať diaľnice i železnice rýchlejšie. Medzi strategickými projektami však chýbajú dva zásadné úseky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda zvýhodňuje najmä projekty, ktoré sú iba na začiatku. Strategické diaľnice a železnice by mohli postaviť aj o pár rokov rýchlejšie.

Vláda ide stavať rýchlejšie diaľnice či železnice. Viaceré z pripravovaných projektov vyhlásila v stredu (10. 7.) za strategické. Tým, ktoré sú iba na začiatku plánovania, sa má znížiť príprava výstavby až o polovicu. Medzi strategickými projektami však chýbajú dva zásadné úseky.

Vláda schválila 10 cestných a 6 železničných projektov za strategické. Sú to úseky, ktoré spájajú Slovensko s okolitými krajinami - ale aj s našimi regiónmi.

Vláda chce rýchlejšie postaviť diaľničný úsek D3 od Žiliny po Oščadnicu, ale aj D1 Turany - Hubová. Pri železniciach sú to hlavne trasy, ktoré nás spájajú s Českom a Rakúskom.

Vláda zvýhodňuje najmä projekty, ktoré sú iba na začiatku - teda ešte ich plánujú. Strategické diaľnice a železnice by mohli postaviť aj o pár rokov rýchlejšie.

Doteraz podľa ministerstva dopravy trvali osem rokov, po novom budú trvať tie projekty, ktoré sú na začiatku, štyri roky.

Prečítajte si tiež:

Niektoré kľúčové úseky na zozname chýbajú

Podľa riaditeľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstva Ondreja Mateja môže niektorým projektom železníc a diaľnic tento zákon pomôcť, zariadenie ďalších ho však prekvapilo.

„To sú úseky, ktoré majú slabú alebo nulovú prípravu. Na moje prekvapenie sú tam zaradené aj úseky D3. Im tento zákon nijako nepomôže, pretože sú v procese súťaženia o zhotoviteľa. Na to stačí súčasná legislatíva,“ myslí si Matej.

Medzi strategické projekty sa však nedostali úseky D1 Sobrance – štátna hranica s Ukrajinou či D4, známa ako aj tunel Karpaty.

„Je tam hromadná pripomienka verejnosti. Ideme absolvovať rozporové konanie. Nechceli sme to predkladať bez vyriešeného rozporu,“ vysvetli minister dopravy Jozef Ráž.

„Tunel Karpaty nie je téma dňa. Kvôli tomu, že po dobudovaní D4 D1 križovatky hlavný tranzit prejde na ne. Tam treba urobiť štúdiu,“ podotkol Matej.

Úseky D1 či D4 by sa k strategickým projektom mohli pridať na najbližšej vláde, a to na konci augusta.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Doprava

Dôležité udalosti