Dlhé čakacie lehoty, málo pľúcnych lekárov. V Banskobystrickom kraji končia viacerí pneumológovia, hovoria o kríze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dlhé čakacie lehoty, málo pľúcnych lekárov. V Banskobystrickom samosprávnom kraji skončili dvaja pneumológovia, čoskoro sa zatvorí ďalšia ambulancia. Tisícky pacientov si hľadajú nového lekára a snažia sa dostať k liekom.

Dve čerstvo zatvorené ambulancie liečili tisícky ľudí, skončiť má aj pneumológia v revúckej nemocnici. Vedenie Banskobystrického kraja hovorí o kríze pneumológov.

My sme sa rovnako ako pacienti chceli telefonicky objednať na vyšetrenie. Zavolali sme do niekoľkých ambulancií na rôznych miestach kraja.

V jednej nám povedali, že neobjednávajú, lebo čoskoro zatvoria, v druhej bolo neexistujúce číslo, v ďalšej neberú pacientov od poisťovne, ktorú sme uviedli, a jedno číslo bolo nedostupné. Ako dlho sa na vyšetrenie čaká, však vieme od lekárky z ambulancie samosprávneho kraja v Detve.

„Momentálne čakacie lehoty máme od štyroch do šiestich mesiacov,“ povedala lekárka Jana Makasová. 

Ambulanciu zriadil a prevádzkuje samosprávny kraj. Lekárka hovorí, že jej by sa to neoplatilo, keďže platby od poisťovní nestačia.

Prečítajte si tiež:

Sľuby od ministerstva zdravotníctva

Na nedostatok pneumológov upozornil kraj - v apríli rokovali s rezortom zdravotníctva a navrhli niekoľko opatrení. „Dostali sme dva prísľuby, prvý bol, že od prvého júla začne platiť nový katalóg výkonov, na základe ktorého to začne byť rentabilné pre pneumológov mať ambulanciu,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter. 

Zároveň mala byť v dohľadnom čase predlžená možnosť, aby všeobecní lekári na základe odporúčania od pľúcnych mohli predpisovať lieky, nielen na polroka ako doteraz, ale na 12 mesiacov.

Predlžená preskripcia zatiaľ neplatí a v júli sa nezmenil ani katalóg výkonov - teda ani pľúcni lekári nedostali viac peňazí od poisťovní. Tento týždeň dostali od ministerstva zdravotníctva odpovede na otázky, prečo sa tak nestalo. „Pilotná fáza by sa mala spustiť 1. októbra 2024, do plnej prevádzky by mala byť uvedená 1. januára 2027,“ povedal Lunter. 

„Tento problém je dlhodobý. Naposledy, keď sme sa rozprávali s lekárom Banskobystrického kraja, sme tému rozdiskutovali tak, že budeme robiť všetko pre to, aby sa nám podarilo zabezpečiť ambulantnú aj tú pneumologickú starostlivosť v rámci kraja,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti