Domáce

ONLINE: Výstraha aj pre južné Slovensko! Hrozia búrky so silným lejakom

shutterstock_121169011.jpg

Víchrica a dážď spôsobili problémy na viacerých miestach.

15.15 - Na celom južnom Slovensku hrozia až do 20. 00 h búrky sprevádzané intenzívnym lejakom. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa. Dážď môže sprevádzať aj nárazový vietor s rýchlosťou 17 až 22 metrov za sekundu. 

Stále si dávajte pozor na cestách. Úseky, ktoré sú problémové, si pozrite na našej stránke v dopravnom servise.

14.50 - Vietor zničil strechu na Coburgovskom kaštieli v Jelšave. Kus strechy na kultúrnej pamiatke ostal visieť nad hlavným cestným ťahom . Strechu najskôr poškodili zlodeji kovov, potom ju „dorazil" silný vietor.

Zdroj: TASR

Zdroj: TASR

13.45 - Chystáte sa dnes cestovať vlakom? Tak pozor! Na následky veternej smršti zastavili železničnú dopravu na vybraných tratiach Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja. Tu je zoznam.

13.10 - Aj Banská Bystrica sa spamätáva zo štvrtkovej víchrice, ktorá v meste napáchala veľké škody. Prudký nárazový vietor poškodil až 183 stromov. Prvé informácie hovoria o 42 stromoch, pri ktorých je nevyhnutný ich výrub. Celkové škody však ešte nie sú vyčíslené.

11.00 - V Košickom kraji uzatvárajú viaceré úseky ciest, a to najmä v okresoch Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. O ktoré vozovky ide, si pozrite na našej stránke dopravného servisu.

10.15 - Zlá situácia je aj v Česku, a to najmä na Morave a v Sliezsku. Silný vietor tam vyvracal stromy, ktoré zablokovali cesty a poškodili elektrické vedenia. Prerušená bola na mnohých miestach aj vlaková doprava, pričom niektoré diaľkové spojenia museli odkloniť.

9.30 - Výstraha tretieho stupňa platí pre severné časti Žilinského a Prešovského kraja. Zrážky môžu miestami dosiahnuť 60 až 100 milimetrov, ojedinele na návetrí hôr až 130 milimetrov. Tento úhrn zrážok môže ohroziť aj ľudský život.

Oravský Biely potok

Zdroj: Facebook

Zdroj: Facebook

Na samotnej Budovateľskej ulici približne od pekární je na ceste asi 20 centimetrov vody. Keďže ide prevažne o priemyselnú zónu, nebola potrebná evakuácia, no podľa hovorkyne mesta Veronika Kmetóny Gazdovej sa o nej uvažovalo v prípade niekoľkých domov, ktoré stoja v lokalite. Zatiaľ však nebola potrebná. Voda v Toryse mala kulminovať okolo 8.00 h.
Kritická situácia bola v noci i v Sabinove a okolí. Tam sú stále uzavreté niektoré cesty, napríklad v obci Ľutina, obmedzený prejazd je v Pečovskej Novej Vsi a Lipanoch, kde je poškodená časť vozovky 1/68.

Zdroj: Facebook

7.50 - V Košickom kraji dosahovala dnes ráno úroveň tretieho povodňového stupňa len hladina rieky Hnilec v staniciach Švedlár a Jaklovce. Pri meraní o 7.30 h dosiahla výška vodnej hladiny v Jaklovciach 380 centimetrov (cm), vo Švedlári 347 cm. Informuje o tom webová stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Podľa krajského operačného dôstojníka Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach počas noci hasiči v kraji nemuseli zasahovať v súvislosti s hrozbou povodní.

7.00 - Hasiči majú za sebou ťažkú noc, ešte stále zasahujú na území Prešovského kraja kvôli povodňovej situácii. "Momentálne je problém na Toryse v Prešove na Budovateľskej ulici a naši príslušníci zasahujú aj na rieke Poprad pred mestom Podolínec a tiež v meste Stará Ľubovňa," informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.

Momentálne je na východe neprejazdných niekoľko úsekov ciest kvôli povodňovej situácii. Z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovali, že neprejazdná je cesta 1/68 pred obcou Ľubotín, taktiež pri Sulíne a Mníšku nad Popradom, časť Kače, v staroľubovnianskom okrese. V meste Kežmarok je zaplavené námestie, neprejazdný je aj úsek Kežmarok - Ľubotice, cesta v Krížovej Vsi a tiež medzi obcami Jurské, Holumnica a Ihľany.

Situácia v Rožňave

Zdroj: TASR
Operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi Martin Penták pre TASR uviedol, že situácia momentálne nie je dramatická a v súčasnosti hasiči zasahujú v obci Jaklovce, okres Gelnica, kde čerpajú vodu z jedného rodinného domu.

"Tretí povodňový stupeň je podľa mojich informácií vyhlásený v obciach Žehra, Harichovce, Spišské Vlachy a Oľšavka," spresnil Penták. Žiadne väčšie komplikácie zatiaľ hasiči od povodňových komisií hlásené nemali.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu dosiahol tok rieky Hnilec v stanici Švedlár úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity, podobne ako aj tok Branisko v Spišských Vlachoch. Hladina oboch tokov pritom momentálne stále stúpa.

6.10 - V deviatich obciach v okrese Kežmarok je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Týka sa to obcí na Zamagurí, v oblasti Levočských vrchov a tiež obce Vrbov. Problémy robia menšie toky, ktorých hladina sa pri výdatných zrážkach rýchlo zvyšuje. Prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák informoval, že v ďalších ôsmich obciach je vyhlásený 2. stupeň povodňovej aktivity.

Zdroj: TASR
"O 20. hodine bol vyhlásený tretí povodňový stupeň v rámci celého okresu, najhoršia situácia je však stále na Ľubickom potoku v Kežmarku, kde dochádza ku kulminácii a zrážky neustávajú, takže je predpoklad, že hladina sa bude ešte zvyšovať," uviedol Ferenčák s tým, že momentálne sa na problémové toky umiestňujú vrecia s pieskom a spevňujú sa hrádze, na kritické miesta sa naváža aj kamenivo.

Zdroj: TASR
Tretí povodňový stupeň je aj v dvoch obciach v okrese Poprad, konkrétne v Ždiari a v Tatranskej Javorine, kde robia problémy miestne potoky. "Inak je situácia zatiaľ relatívne pokojná, je to však otázka času, keďže na území okresu stále prší," priblížil situáciu operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Pavol Legát.

6.00 - Situácia v meste Kežmarok je kvôli vysokej hladine Ľubického potoka kritická. Primátor mesta Kežmarok Igor Šajtlava uviedol, že ak bude ešte hodinu pršať ako doteraz, hrozí, že sa voda preleje cez zátarasy.

"Situácia sa zhoršuje, voda stále stúpa, ohrozené sú domy na ulici Továrenskej, ktoré môže zaplaviť, ak sa voda vyleje z koryta a možno aj sídlisko Sever. Momentálne technické služby stále pieskujú, rozdávame piesok aj súkromníkom, aby si chránili svoj majetok, ale veľa sa už v tejto chvíli robiť nedá," konštatoval primátor.

V meste je vyhlásená mimoriadna situácia a uzatvorená je už cesta smerom z Kežmarku na Ľubicu. "Voda už aj tu naráža do mosta, chvíľu to stúpa chvíľu klesá, uvidíme, ako sa to vyvinie," uzavrel Šajtlava.

Situácia je taktiež zlá aj v Levoči, zasahovali tam hasiči a v meste je momentálne vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

5.50 - Situácia na vodných tokoch najmä v okresoch Prešov, Sabinov a Bardejov je kritická. Podľa operačného dôstojníka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Skičku sa v Sabinove v smere na Pečovskú Novú Ves vylieva Torysa. Kritická situácia je aj v Bardejove. Hasiči stále riešia aj popadané stromy, napríklad na Mudroňovej ulici v Prešove, kde padol stom na auto.

Stav v Sabinove je kritický aj podľa primátora mesta Petra Molčana. Na severe mesta sa už vyliali niektoré potoky na komunikácie, Torysa je na úrovni okolo 265 centimetrov a má stúpajúcu tendenciu. Na viacerých miestach dochádza k pieskovaniu brehov, jedným z kritických miest, kde sa pracuje je aj hlavný most smerom na Ražňany. V neďalekej obci Pečovská Nová Ves už evakuovali šesť rodín do komunitného centra. Cesta v Pečovskej Novej Vsi je podľa polície ešte čiastočne prejazdná, no situácia sa tu každú chvíľu mení. Vodiči by mali byť opatrní.

V obci Torysa v okrese Sabinov sa už tiež vylievajú potoky i rieka Torysa a starosta Jozef Stredina poslal auto pre lomový kameň, aby ním spevnili brehy. Platí tu rovnako ako v Sabinove tretí stupeň povodňovej aktivity.

V Prešove mala Torysa okolo 21.30 h na úrovni 274 centimetrov, pri 300 centimetroch by podľa primátora Pavla Hagyariho vyhlásili prvý stupeň povodňovej aktivity. Kulmináciu Torysy však očakávajú tesne po polnoci. Situáciu sledujú a podľa Hagyariho nie je zatiaľ potrebné vyhlasovať mimoriadny stav.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.