Premiér Pellegrini: Slovensko nepodporí Globálny pakt OSN o migrácii

Peter Pellegrini.
Zdroj: TASR

Vyhlásil to po mimoriadnom summite EÚ v Bruseli.

Slovenská republika v žiadnom prípade nepodporí Globálny pakt OSN o migrácii. V prípade, že by účasť Slovenska na rokovaniach o pakte na budúci mesiac v Marrákeši na hocijakej úrovni - ministerskej alebo inej - znamenala automaticky prihlásenie sa k paktu, za SR sa na rokovaní nikto nezúčastní. Po mimoriadnom summite EÚ v Bruseli to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Predseda vlády chce analýzu o tom, či by účasť na rokovaní v Marrákeši Slovensko k niečomu zaväzovala.

"Slovensko má problém so znením paktu OSN, ako je dnes navrhnutý. Slovensko si nemyslí, že neexistuje rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Ekonomickú migráciu považujeme za nelegálnu, škodlivú a za bezpečnostné riziko," uviedol Pellegrini s tým, že Slovensko s paktom nebude súhlasiť. "Ak by účasť akéhokoľvek zástupcu SR mala znamenať automaticky prihlásenie sa k Marrákešskému protokolu, tak sa nikto, vrátane ministra, na zasadnutí v Marrákeši za SR nezúčastní," doplnil.

Pellegrini tiež informoval, že požiada ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) spolu so štátnym tajomníkom Lukášom Parizekom z SNS o analýzu k účasti či neúčasti Slovenska v Marrákeši.

"Ak nám právna analýza ukáže, že je možno vhodné, aby sa niektorý z nižších predstaviteľov SR na tejto konferencii zúčastnil a jasne všetkým povedal, v čom SR nikdy s takýmto dohovorom súhlasiť nebude, a nebude nás to zaväzovať k tomu, že sa účasťou staneme akoby signatárom paktu, nevidím dôvod, prečo by tam niekto zo Slovenska alebo veľvyslanec z príslušnej ambasády nemohol ísť a naše výhrady tlmočiť," zdôvodnil predseda vlády.

O analýze hovoril s ministrom Lajčákom, ktorý tento postoj považuje podľa Pellegriniho za férový. Premiér verí, že o Lajčáka vláda nepríde. "Verím, že sa mi ako predsedovi vlády podarí pána ministra presvedčiť, že sa zmieri s rozhodnutím vlády a povýši službu SR nad svoj osobný postoj," uviedol Pellegrini. Lajčákov postoj chápe, ale myslí si, že priority a záujmy SR musia byť nadriadené osobným postojom. Pellegrini bude robiť všetko pre to, aby minister z vlády neodišiel, ocenil jeho kvality. Podľa premiéra Lajčák netrvá na tom, že do Marrákeša má ísť on osobne.

Globálny pakt OSN o migrácii rozdeľuje politickú scénu. Viaceré strany ho odmietajú, SNS trvá na uznesení, ktorým by parlament vládu požiadal o odmietnutie paktu. Tiež trvá na neúčasti Slovenska na rokovaní v Marrákeši. Lajčák pre toto uznesenie hrozí demisiou, hovoril, že premiérovi predložil iné, lepšie. Je presvedčený, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť, aby prezentovalo svoj postoj.


BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Globálny pakt OSN o migrácii

Dôležité udalosti